М илиардерът е известен с амбициозните си проекти, но всъщност някои от идеите му са още по-дръзки. Онлайн изданието BusinessInsider е направило списък с някои от най-смелите идеи и изказвания на Мъск. Те са предимно на темата Марс и космически пътувания, но засягат и изкуствения интелект и автономните автомобили.
Когато представи плана си за колонизиране на Марс, Мъск сподели, че всеки, който иска да е сред първите жители на Червената планета, трябва да е готов да умре. Според него обаче, това не е чак толкова лошо. "Ако ще избираш място, където да умреш, Марс може би не е лош вариант", коментира той.
Мъск иска стотици роботи-миньори на Марс
За оцелелите, Мъск има големи планове. "Смятам, че най-вероятната форма на управление на Марс е пряка демокрация, не представителна. Всички хора трябва да гласуват директно за всеки проблем. Мисля, че това е по-доброто решение, защото потенциалът на демокрацията е значително избледнял", коментира Мъск. Резултатът от тази демокрация трябва да бъде процъфтяващ град, в който да има всичко "от заводи за желязо до пицарии".
След 20 години актуалният въпрос ще е: От Марс ли идваш?
До 6 години Илон Мъск ще прати хора на Марс
Мъск не гледа само към звездите. Той често размишлява и за ситуацията на Земята. "Трябва да се надяваме, че живеем в някаква симулация или своеобразна видео игра на друга цивилизация. Ако не е така, може катаклизъм да унищожи цивилизацията. Трябва или да създадем симулации, които са неразличими от реалността, или цивилизацията ще престане да съществува", прогнозира той.
Според него има шанс едно на милиард, че всъщност човечеството живее в симулация. Оказва се, че той толкова често и обширно дискутира тази тема, че с брат му са се съгласили да я забранят, ако се окажат заедно в джакузи.
Разбира се, Мъск е помислил и какви могат да бъдат симулациите, които човекът да създаде. Според него човекът вече е киборг. "Обикновеният човек вече има повече мощ отколкото президентът на САЩ преди 20 години. Може да намерите отговор на всеки въпрос, може да разговаряте по видео с всеки, навсякъде. Може да изпращате съобщения на милиони хора за миг. Просто правете невероятни неща", казва той.
Според него е необходим още един дигитален слой към мозъка, за да не може изкуственият интелект да измести изцяло човека от мисленето и взимането на решения в бъдеще. Това е един от начините да се запази цивилизацията и същевременно да се намали рискът човекът да стане "домашна котка" на изкуствения интелект, смята Мъск.
Новите коли на Tesla ще имат хардуер за самоуправление
Той определя изкуствения интелект като една от най-големите заплахи за съществуването на човечеството. Смята, че трябва да има регулация и да се гарантира, че "няма да направим нещо много глупаво. С изкуствения интелект викаме дявола", коментира Мъск.
Все пак изкуствения интелект има и ползи. Една от тях е автономните автомобили, които Tesla Motors на Мъск разработва. Според него опитите хората да бъдат разубедени и раздалечени от самоуправляващите се коли е равно на опит за убийство. Дори и с катастрофите на такива коли, рискът е значително по-малък, смята Мъск.
Should mention that retrofitting to full self-driving hardware is very difficult. Cost delta is more than buying a new car. Wish it weren't.
— Elon Musk (@elonmusk) October 20, 2016
Въпреки това той не иска производителите на автомобили да поемат отговорност за катастрофите на автономните им модели. Мъск смята, че това трябва да остане като част от индивидуалните застраховки, защото има много странични фактори. "Нима компаниите за производство на асансьори да поемат отговорност за всеки заседнал асансьор по света? Не, не го правят", коментира милиардерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!