Т ероризмът се разраства въпреки предвожданите от САЩ усилия за борба с него в Близкия изток и на други места по света, показва доклад, цитиран от британския в. „Гардиън“.
Индексът на глобалния тероризъм сочи, че откакто бяха извършени нападенията на 11 септември 2001 г. в САЩ,
жертвите на тероризма са се увеличили почти пет пъти.
Според изнесените данни миналата година са регистрирани близо 18 хил. жертви – с около 60% повече в сравнение с предходната година, а за повечето от тях са отговорни четири групировки: „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) в Ирак и Сирия; „Боко харам“ в Нигерия; талибаните в Афганистан; и „Ал Кайда“ в различни части на света.
Докладът излиза, след като „Ислямска държава“ разпространи видеозапис с обезглавяването на американския хуманитарен работник Питър Касиг. Това беше петият подобен запис с екзекутиране на западни заложници от средата на август, припомня вестникът.
Публикуваните данни
повдигат въпроси за ефективността на западната стратегия за борба с тероризма
след атентатите от 11 септември. Обявената от правителството на бившия американски президент Джордж У. Буш „война срещу терора“ след нападенията през 2001 г. не успява да премахне или намали тероризма въпреки похарчените от САЩ 4,4 трилиона долара за войните в Ирак и Афганистан и за операции на други места по света, отбелязва изданието.
Според доклада жертвите на тероризма стабилно се увеличават през последните 14 години –
от 3361 през 2000 г. до 11 133 през 2012 г. и 17 958 през 2013 г.
Поддръжниците на американската стратегия могат да намерят утеха в регистрирания спад в периода 2007-2010 г., заслугата за който може да бъде приписана на нарастването на броя на войските на САЩ в Ирак. Следващото рязко покачване започва през 2011 г. в резултат на гражданската война в Сирия, предизвикана от Арабската пролет, а не от предвождани от САЩ действия.
Що се отнася обаче до появата на „Ислямска държава“, може да се каже, че тя е
пряко следствие от нахлуването на САЩ в Ирак.
Корените на групировката, произлязла от „Ал Кайда“ в Ирак, може да бъдат открити в бунтовническата дейност срещу американските сили, изтъква „Гардиън“.
През последните години САЩ и Великобритания се хвалят, че „Ал Кайда“ е в упадък и ръководството ѝ е отслабено. За сметка на това обаче други групировки като „Ислямска държава“ я заместват, отбелязва вестникът.
Индексът на глобалния тероризъм, цитиран от изданието, сочи, че талибаните имат между 36 хил. и 60 хил. бойци, „Ислямска държава“ – около 20 хил., „Ал Кайда“ – между 3700 и 19 хил., а „Боко харам“ – между 500 и 9000.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!