В сяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака - единствената инициатива, която обединява целия свят. По данни на Световната здравна организация (СЗО) всяка година над 12 млн. души получават тежката диагноза, а около 7,6 млн. умират от болестта. Добрата новина е, че около 40% от онкологичните заболявания могат да бъдат излекувани, стига да бъдат диагностицирани навреме.
Без употреба на тютюн, без злоупотреба с алкохол, по-малко излагане на слънце и поддръжка на здравословно тегло чрез добро хранене и достатъчно движение са част от съветите, които специалистите препоръчват за предотвратяване на онкологичните заболявания.
Всяка година две от десет жени и трима от десет мъже в Европа умират от рак. Приблизително 3,2 млн. европейци пък получават тази диагноза.
Статистиката показва, че заболеваемостта от рак при мъжете и жените продължава да нараства въпреки по-добрата профилактика и лечение. Ако не бъдат предприети съответните действия, през следващото десетилетие коварното заболяване ще погуби 84 млн. души, предупреждават от Световната здравна организация.
Тази година Световният ден за борба с рака се фокусира върху опровергаването на широкоразпространените митове за заболяването, че е само здравен проблем, че е заболяване на богатите и че е смъртна присъда.
Заболяването от рак е втората най-честа причина за смъртност в ЕС, съобщи Европейската комисия, като се позова на данни от проучване.
Посочва се, че през 2012 г. от раково заболяване в Общността са починали 1 262 000 души - 707 000 мъже и 555 000 жени. Същевременно новооткритите случаи на заболели от рак в ЕС са били 2.8 милиона души.
Раковите заболявания представляват огромна тежест за европейското общество, обобщава комисията.
Отчита се, че ЕС полага усилия да намали с 15 процента броя на заболелите от рак до 2020 г., но същевременно допълнителна трудност в тази насока представлява застаряването на европейското население. Всяка година в изследванията за борбата с рака се влагат по 200 милиона евро от европейския бюджет.
Правителствата трябва да наблегнат на превантивните мерки в борбата срещу рака, тъй като лечението само по себе си не може да спре болестта, предаде Ройтерс, позовавайки се на Световната здравна организация (СЗО).
В доклад на Международния център за изследване на раковите заболявания към СЗО по случай днешния Световен ден за борба с рака се посочва, че случаите на злокачествени заболявания по света се увеличават с "тревожни темпове" и са необходими нови стратегии в борбата срещу често фаталния и скъпоструващ проблем.
"Несъстоятелно е да мислим, че само с лечение ще се справим с този проблем. Лекарствата сами по себе си не са достатъчни. Отчаяно се нуждаем от по-сериозна ангажираност с превенцията и ранната диагностика в допълнение към подобряването на лечението, за да се справим с тревожното нарастване на раковото бреме по света", е заявил на брифинг в Лондон Кристофър Уайлд, директор на Международния център за изследване на раковите заболявания и съавтор на Световния доклад за рака 2014 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!