На централния площад в Пхенян, кръстен на основателя на КНДР Ким Ир-сен, се проведе заключителен митинг по повод кончината на лидера на страната Ким Чен-ир, с което приключи процесът по предаване на властта на най-малкия му син Ким Чен-ун.
Под погледа на стотици хиляди военни и цивилни Ким Чен-ун изгледа митинга от балкон с изглед към площада. Председателят на президиума на Върховното народно събрание Ким Йон-нам говори за безсмъртните заслуги на Ким Чен-ир пред корейския народ и в речта си нарече Ким Чен-ун
върховен лидер на партията, армията и народа на КНДР.
Севернокорейските медии се обръщаха към Ким Чен-ун като върховен командващ в дните преди погребението на баща му, но това е първият път, в който лидерската му позиция бе публично потвърдена.
Ким Йон-нам заяви: "Голямото сърце на другаря Ким Чен-ир спря да бие. Толкова ранна и неочаквана смърт е най-голямата и най-невъобразима загуба за нашата партия и революцията". Но Северна Корея ще "превърне скръбта в сила и кураж 1000 пъти повече при управлението на другаря Ким Чен-ун," който е наследил идеологията, характера и революционния дух на баща си.
Близо две седмици национален траур приключиха с триминутно мълчание на събралата се тълпа. Точно 12 ч. местно време отекнаха оръдейни залпове и едновременно засвириха сирените на всички локомотиви и кораби.
За разлика от телевизионните кадри с неподправена печал, съпътстваща катафалката на Ким Чен-ир, целта на възпоменателната служба бе да утвърди позицията на сина му за наследник.
Ако снегът вчера в севернокорейската столица символизираше мъката на 24-милионната страна, днешното по-ясно време отбеляза
нова ера
за единствената в света комунистическа династия, отбелязва "Гардиън".
Балансът между военни и партийни лидери в траурната процесия подсказва, че Ким Чен-ун ще се опита да запази широката подкрепа от военните - институция, която баща му ценеше изключително високо, пише вестник "Вашингтон пост".
Чуждестранни анализатори обаче отбелязват, че почти нямат представа за лидерския стил на Ким Чен-ун и дали той ще успее да консолидира властта си в страна, в която хранителните стоки са дефицит. Много експерти в Сеул и Вашингтон посочват, че засега идването на власт на Ким Чен-ун не е показало признаци на нестабилност, посочва вестникът.
Смъртта на Ким Чен-ир възобнови дебатите в капиталистическа Южна Корея за
перспективата за обединение
със северната й комунистическа съседка, което остава огромно предизвикателство предвид разликата между двете страни, пише АФП.
Мечтата за мирно обединяване на двете Кореи, разделени от края на Втората световна война, изглеждаше по-неосъществима от всякога след двете смъртоносни нападения срещу Южна Корея през 2010 г., за които беше обвинен Северът.
Проучванията на общественото мнение преди смъртта на Ким Чен-ир показваха спадащ ентусиазъм сред южнокорейците, тъй като едно обединяване на двете държави ще струва цяло състояние на Южна Корея и ще бъде съпътствано от големи социални вълнения.
Но внезапната смърт на комунистическия лидер, който управляваше с желязна ръка Северна Корея 17 години, изглежда е пробудила населението.
"Мнозина южнокорейци, особено младежите, бяха изморени от проблема за обединението, но смъртта на Ким разбуди съвестта им", заяви изследовател от Института за мир и обединение към Сеулския университет.
Според него обаче съюз между двете страни засега остава само дългосрочна цел, тъй като комунистическият елит на Северна Корея изглежда силно привързан към статуквото. Въпреки че е невъзможно да се определи какви са мненията в Северна Корея,
изглежда обединението е най-малката грижа на населението.
Севернокорейски бегълци подчертават, че "севернокорейците не са имали никакъв шанс да си представят алтернативна на династията Ким". "Много севернокорейци смятат, че са жертва на репресия на вражеските капиталистически сили и че са изоставени, сами на света".
Южнокорейските експерти виждат в падането на комунистическия режим идеален шанс за обединение, но преходът на властта за новия севернокорейски лидер Ким Чен-ун засега протича безпрепятствено.
Ако младият наследник затвърди властта си, перспективата за сближаване ще зависи от добрата му воля. При управлението на баща му режимът на теория подкрепяше обединение чрез федерална система, но обвиняваше Южна Корея, че иска да го погълне.
"Ако Ким Чен-ун е по-реформаторски настроен
от предшествениците си, може да станем свидетели на промени на Корейския полуостров, сравними с тези, които наблюдаваме в отношенията между комунистически Китай и капиталистически Тайван", които са във фаза на сближаване, заяви професор по политология от Корейския университет.
Но Южна Корея си е направила сметката. Министерството на обединението оценява сливането на двете държави на 215 млрд. долара, еквивалент на една четвърт от брутния вътрешен продукт на Южна Корея - доста занижена оценка според много специалисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!