Руски сенатори намериха работа на Едуард Сноудън, обаче нямат намерение да му плащат, пише в. "Комсомолская правда".
Миналата седмица Сноудън, прекарал над месец в транзитната зона на московското летище Шереметиево, получи едногодишно убежище в Русия. Решението на Москва обтегна отношенията й с Вашингтон.
Запитан
как се издържа беглецът,
руският му адвокат Анатолий Кучерена каза: "Засега той разполага с остатък от някакви средства. Какво ще стане по-нататък, къде ще работи той, все още не знам", напомня вестникът.
Сенаторът Руслан Гатаров, оглавяващ работна група за проверки дали при обработката на лични данни се спазва неприкосновеността на частния живот на гражданите, предложи на Сноудън помощ в откриването на банкова сметка, за да му се изпращат парични дарения, пише "Известия".
Гатаров получавал запитвания от "мнозина" в Русия, по-специално блогъри, "къде и как може да се превеждат пари за Сноудън, за да може да се издържа, да си наеме жилище, да си купи най-сетне дрехи".
Според сенатора в момента се търси човек с безупречна репутация, представител на гражданското общество, който да контролира финансите.Вече се прави сайт в подкрепа на Сноудън, който ще информира желаещите да подпомогнат бившия сътрудник на ЦРУ.
Едуард не е богат човек и с благодарност ще приеме помощ от жители на Русия и на други страни, уверява адвокатът Кучерена, цитиран в "Известия".
Сенатор Гатаров предложи още
Сноудън да бъде поканен за експерт в Съвета на федерацията,
горната камара руския парламент.
След като Сноудън огласи данни, че тайните служби в САЩ подслушват тотално телефонните разговори, Съветът на федерацията се замисли дали в този аспект се спазват добре правата на руските граждани, коментира "Комсомолская правда".
Групата, оглавявана от Гатаров, включва също представители на външното министерство, генералната прокуратура и федералната служба за надзор над комуникациите, посочва изданието.
Сенаторът обаче заявява, че работната му група "не плаща пари никому".Според него "парите са последното, за което мисли Сноудън. Ако мислеше за пари, би продал тихомълком някому тази информация и би заминал за друга държава, като си направи пластична операция и друг паспорт".
"Смятаме, че
Сноудън може да ни сътрудничи,
защото с това не би нанесъл никаква вреда на САЩ. Искаме да разберем къде има пропуски в законодателството на Русия, къде има технически проблеми, и да разработим препоръки", казва Гатаров.
По думите му групата ще бди за всякакви нарушения на правата на руски граждани в информационната сфера - не само от чуждестранни структури, но и от руски тайни служби.
Ще има проверки, свързани с дейността на "Фейсбук", "Гугъл", "Туитър", различни "руски, европейски и азиатски интернет ресурси", използвани от граждани на федерацията.Първите резултати ще бъдат представени през септември "и в тази връзка много разчитаме на помощта на Едуард Сноудън", добавя сенаторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!