Над 180 000 души участваха в бдение със свещи в Хонконг тази вечер, за да отбележат 23-ата годишнина от потушаването със сила на студентските протести на площад "Тянанмън" в Пекин.
Ако данните за броя на участниците в бдението се потвърдят, то това ще бъде най-голямото, организирано в бившата британска колония.
Засега полицията твърди, че множеството не е превишавало 85 000 души.
Огромната тълпа се беше събрала в градския парк "Виктория" при залез слънце.
Бдението целеше да призове за демокрация в Китай и за преразглеждането на официалната китайска оценка на случилото се преди 23 години на площада в Пекин, при което загинаха стотици, а може би дори и хиляди студенти.
Началото на бдението се забави с около 20 минути заради огромните опашки от хора, които искаха да влязат в парка, за да участват в него. През последните три години в подобно бдение в Хонконг участваха 150 000 души.
С падането на нощта бяха положени венци в памет на жертвите. После хората издигнаха високо запалени свещи в памет на загиналите в кървавите събития на 4 юни 1989 г.
Според организаторите на бдението рекордният брой участници се дължи на факта, че все повече хора от континентален Китай идват в Хонконг, за да отбележат трагичната годишнина.
На бдението бяха произнесени речи, като сред ораторите беше оцелелият отпреди 23 години студент Фан Чжън, загубил и двата си крака, след като беше премазан с танк на "Тянанмън".
Сега той живее в САЩ, но пристигна през уикенда в Хонконг заради годишнината. Незрящият правозащитник Чън Гуанчън, който напусна Китай за САЩ със семейството си през май, след като избяга от домашен арест и се подслони в посолството на Вашингтон в Пекин, изпрати послание до участниците в бдението, в което приканва Китай да реабилитира демонстрантите от 1989 г.
"Ние не искаме отмъщение, ние искаме истината да бъде изцяло разкрита", се казва в посланието.
"Ние подкрепяме толерантността, но сме против забравата. Хората, които предпочитат да забравят случилото се, нямат бъдеще", се допълва в посланието на Чън.
Хонконг е бивша британска колония, която се върна към управлението на Пекин през 1997 г., но запази полуавтономен статут и свобода на словото.
Това е единственото място в цял Китай, където се отбелязва годишнината на събитията на 4 юни 1989 г.
По повод годишнината от събитията САЩ призова китайските власти да освободят хората, които са участвали в демократичните протести и заради това все още са в затвора.
Десетина души продължават да излежават присъди за участие в протестите през пролетта на 1989 г. по данни на фондацията Дуихуа (Диалог), която работи в Съединените щати.
Сред затворниците има двама осъдени на смърт с отсрочка, двама - на доживотен затвор, други двама са въдворени в психиатрия, посочва фондацията.
По официални данни, публикувани от правителството на провинция Хунан, общо 1602 души са били осъдени в Китай за участие в протестите през 1989 г. в Пекин и други райони.
Китай реагира остро на това искане, като говорител на правителството заяви, че това е намеса във вътрешните работи на страната и неоснователно обвинение срещу китайското правителство.
Китайските власти блокираха търсенето на думи и изрази в интернет, свързани с навършващата се днес годишнина от смазването на продемократичните протести на пекинския площад.
Тези действия са част от усилията на Китай да попречи на обсъждането на събитията, случили се на 4 юни преди 23 години. За Пекин демонстрациите на площад Тянанмън остават табу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!