Партията на регионите на президента Виктор Янукович запазва първото си място според резултатите от обработени малко на 40% от избирателните протоколи в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.
Партията на регионите печели 35,61% от гласовете, следвана от обединената опозиция "Отечество" на бившия премиер Юлия Тимошенко с 21,55% от гласовете, комунистическата партия - с 15,10%.
Партия УДАР (Украински демократичен алианс за реформи) на боксьора Виктор Кличко
взима 12,83%, а националистическата партия "Свобода" - 8,05%.
Тези данни не трябва да се приемат като окончателни, броенето продължава, заявил за ИТАР-ТАСС председателят на ЦИК Владимир Шаповал.
При това разпределение на гласовете по партийните листи "регионалите" ще получат около 90 депутатски кресла във Върховната рада, опозицията - 50, компартията - 37, УДАР - 30, а националистите - 18.
Крайното разпределение на мандатите обаче ще се различава значително от прогнозните данни, тъй като все още не са постъпили данни от протоколите по мажоритарните избирателни окръзи, където "регионалите" се очаква да спечелят много повече мандати от опонентите си.
Още на този етап политическите наблюдатели в Украйна прогнозират, че коалиция с минимум 226 гласа (необходими за мнозинство) ще бъде съставена с участието на Партията на регионите.
Президентът на Асоциацията на българите в Украйна
Антон Иванович Киссе е избран като независим депутат в украинската Рада, сочи справка в сайта на Централната избирателна комисия на Украйна, информира "Фокус". При обработка на 33 % от избирателните протоколи в Одеска област, Киссе е получил 37% от гласовете в Избирателен район 142.
Националистическа партия "Свобода", която постигна неочакван пробив на вчерашните парламентарни избори в Украйна и за първи път влезе в парламента, е известна с радикалността и расистките и хомофобските си изявления.
Опозиционната формация, чиято популярност доскоро се ограничаваше в западните райони на страната, където има силни националистически и русофобски настроения, този път успя да си осигури изборна подкрепа в центъра на страната и най-вече в традиционно по-умерената столица Киев.
Половината от тези избиратели са радикални националисти, но
другата половина са по-скоро протестиращи хора,
обяснява Володимир Фесенко, директор на киевския център за политически анализи "Пента".
Познавам дори евреи, които бяха готови да гласуват за "Свобода" въпреки антисемитските позиции на партията, тъй като тя е възприемана като най-радикалната и най-пламенна протестна сила, подчертава той.
Много украински избиратели, интервюирани от АФП, споделят, че са избрали "Свобода", тъй като я смятат за движеща сила на съпротивата срещу режима на президента Виктор Янукович.
Историчката Ирина Жиленко, например, е гласувала за "Свобода", "за да бъдат прогонени бандитите" на Янукович от власт.
"Трябва да сме в парламента, за да разбием мутрата" на управляващата партия, каза 54-годишният инженер Ростислав Павловски в западния град Лвов.
"Свобода" съществува, откакто през 1991 г. Украйна стана независима, като до 2004 г. се казваше Украинска социалнационалистическа партия.
Тази година формацията стана известна с протестите си срещу организирането на парада "Гей прайд" в Киев и срещу избирането на изпълнител с по-тъмен цвят на кожата да представи Украйна на конкурса "Евровизия".
През есента на 2011 г. "Свобода" организира шествие срещу масирания приток на евреи хасиди, които всяка година идват на поклонение на гроба на прочут в Украйна равин.
Десетки привърженици на "Свобода" се сбиха с проруски демонстранти на честването на съветската победа над нацистите през май миналата година.
Една от ключовите точки в предизборната програма на партията е забраната на комунистическата идеология и прославата на ветераните националисти и антисъветски поборници от Украинската въстаническа армия (УПА), които, според някои историци, са сътрудничили на нацистите.
"Свобода" се представя за проевропейска партия. Нейното етноцентрично и хомофобско схващане за света обаче противоречи на принципите за европейска интеграция", отбелязаха в открито писмо няколко десетки интелектуалци, призовавайки останалите опозиционни партии да не се съюзяват с тази формация.
Освен това партията е
подозирана от критиците си, че е финансирана тайно от властите,
които я използват, за да изтласкат в периферията по-умерената опозиция - нещо, което "Свобода" отрича.
Лидер на тази партия е 43-годишният лекар, юрист по образование и обаятелен оратор Олег Тягнибок.
Тягнибок на два пъти беше избран за депутат в Западна Украйна, а през 2010 г. се кандидатира и за президент, но получи едва 1,43% от гласовете.
Руската преса коментира очертаващата се победа на управляващата Партия на регионите на състоялите се вчера парламентарни избори в Украйна.
"Комерсант" привежда мненията на неколцина журналисти и анализатори и прогнозира бъдещото развитие на югозападната съседка на Русия.
По думите на коментатора от "Огоньок" Павел Шеремет
следващият парламент на Украйна ще бъде "не по-малко скандален" от досегашния,
защото управляващите и опозицията са събрали приблизително равен брой гласове.
Избирателната активност сега е най-ниската от години насам, макар че за политиците залогът на тези избори бе много голям, посочва журналистът.
Победата на Партията на регионите е надежда за Янукович да спечели още един президентски мандат през 2015 г., а доброто представяне на партията на Юлия Тимошенко "Отечество" й дава шанс да излезе от затвора в обозримо бъдеще, смята Шеремет.
Коментаторът отбелязва доброто представяне и на партията УДАР на Виталий Кличко и добавя, че избирателите очакват от прочутия боксьор да нанесе удар по корупцията.
Според Шеремет големите изненади на тези избори са високият резултат на националистите от партията "Свобода" и провалът на партията "Напред, Украйна" на Наталия Коройовская, която бе подкрепяна от футболиста Андрий Шевченко.
Директорът на украинския институт за глобални стратегии Вадим Карасев отбелязва, че Партията на регионите ще се сдобие само с обикновено, но не и с конституционно мнозинство във Върховната рада.
Обаче победителят на изборите вече е известен - това е Виталий Кличко
и на него и отбора му не е нужно да излизат на улицата за протести, които да оспорват резултатите от изборите, смята Карасев.
Според директора на базирания в Киев социологически център "Експерт" Вячеслав Ковтун политическите партии са се примирили с възможните изходи от изборите и просто очакват окончателните резултати.
Но безусловно "откритието" на тези избори е партията на Кличко, казва Ковтун, цитиран от "Комерсант".
Руският официоз "Росийская газета" отбелязва като главен извод от вчерашния вот единодушното мнение на редица видни членове на Партията на регионите, че премиерът Микола Азаров ще запази поста си.
Вестникът посочва, че слуховете, че Азаров е поел поста по "технически причини" и че скоро ще бъде отстранен, са започнали да кръжат още от назначаването му за премиер.
"Известия" цитира изявление на Азаров, направено вчера в предизборния щаб на Партията на регионите.
През 2010 г., когато дойдохме на власт, хазната бе празна. А сега, като пътувах насам, видях колко красив е станал Киев, казва премиерът.
На въпрос каква е причината за победата на управляващите министърът на инфраструктурата Борис Колесников отговаря: "Изпълнихме всичко, което можахме в дадената ситуация, защото
президентът Виктор Янукович е човек на думата
И народът оцени това".
"Аргументи и факти" подчертава, че въпреки очертаващото се преимущество на управляващата коалиция, възможно е срещу нея да се изправи обединената опозиция, съставена от "Отечество" на експремиера Юлия Тимошенко, УДАР на Кличко и националистите от "Свобода".
Освен това "Отечество" и УДАР възнамеряват заедно да инициират процедура за отстраняване от поста на президента Янукович, като в тази насока се очаква и подкрепата на националистите.
Руският посланик в Киев Михаил Зурабов заявява пред вестника, че "всяко изменение на политическия курс е обвързано с готовността да се заплати определена икономическа цена за промяната на този курс".
Радикална промяна в този курс няма да има, предрича посланикът, цитиран от "Аргументи и факти".
Официалните резултати трябва да бъдат обявени от ЦИК до 12 ноември и публикувани до 17 ноември.
Предизборната кампания в Украйна бе белязана от множество нарушения,
както и от отсъствието на опозиционерката Юлия Тимошенко, която миналата година бе осъдена на седем години затвор за превишаване на правомощията си като премиер.
Изборите в Украйна предизвикаха вниманието на международната общност, тъй като се смятат за тест за привързаността на Янукович към демокрацията и европейските ценности в момент, когато харизматичната опозиционна лидерка е в затвора.
Изборът на депутатите за 450-местната Върховна рада се състоя по смесена система: 225 депутати се избират по партийни листи, а останалите 225 - по едномандатни окръзи.
В изборите участваха 21 политически партии или общо 5208 кандидати, от които 2554 по партийни листи и 2654 едномандатни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!