Т урция поиска от властите на Женева да махнат фотография, част от изложба, която обвинява президента Реджеп Ердоган в смъртта на турско дете, ранено по време на антиправителствените демонстрации преди три години на площад "Таксим".
15-годишният Беркин Елван бе 269 дни в кома,
след като му бе нанесен удар по главата при сблъсъците с полиция в истанбулския парк Гези през май-юни 2013 година.
Текстът под снимката гласи: „Казвам се Беркин Елван. Полицията ме уби по заповед на турския премиер“.
Тогава Ердоган все още не бе станал президент.
Решението дали снимката ще бъде премахната, ще вземе управата на кантона.
Снимката на момчето е част от изложба на открито в комплекса на ООН в Женева.
Изложбата бе подкрепена от международната журналистическа организация „Репортери без граници“. На площада, на който са изложени фотографиите, идват демонстранти от цял свят.
На изложбата са представени работи на фотографа Демир Сонмез, швейцарски гражданин от смесен кюрдско-арменски произход. Той заяви, че искал да покаже „многобройните мъки на народа“.
Turkey asks Geneva to remove image linking Erdogan to slain teen#DemirSoenmez #BerkinElvanhttps://t.co/vlcjWLmney pic.twitter.com/2uqbOMDiXN
— The Peninsula (@PeninsulaQatar) April 25, 2016
Turkey demands ‘offensive’ photo be taken downhttps://t.co/5EKKVYuIYs pic.twitter.com/U4QXrymg6o
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) April 25, 2016
Смъртта на момчето на 11 март 2014 г. стана повод за демонстрации във всички големи градове на страната,
по време на които стотици хиляди осъдиха правителството на премиера Еродган, който днес е президент на страната.
Berkin Elvan'dan korkmaya devam ediyorlar - https://t.co/sRHMTWa0jB pic.twitter.com/V1Q1nkKfX0
— Gazete Manifesto (@ManifestoGazete) April 25, 2016
Междувременно днес дойдоха още новини от южната ни съседка, които затвърждават 151-ото й място в класацията на "Репортери без граници" за свобода на словото.
Главният редактор на в."Джумхуриет" Джан Дюндар бе осъден да плати глоба от 28 650
турски лири заради обида към президента Реджеп Тайип Ердоган по времето, когато той бе премиер, към неговия син Билял Ердоган и към още седем души, съобщи в."Хюриет дейли нюз".
Journalists @candundaradasi @erdemmgul and 4 academics face court today in #Turkey https://t.co/Kd7fQx8mKh pic.twitter.com/t54TLlrELS
— dwnews (@dwnews) April 22, 2016
Съдът постанови, че Дюндар е "обидил правителствени служители" в серия статии по повод твърденията за корупция от 17-25 декември 2013 г., засегнали управляващите през зимата на 2013-2014 г. и специално тогавашния премиер, а сега президент Реджеп Тайип Еродган, и лица от неговото обкръжение.
Ердоган изтъква, че разследването за корупция е заговор за сваляне на правителството, организиран от неговия бивш съюзник - живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
Прокурорите искаха присъда до девет години и четири месеца затвор за Дюндар заради обида към девет души в серия от статии, които е написал.
Като журналист той си е вършил работата. Той не е използвал обидна дума,
посочи неговият адвокат Бюлент Утку, цитиран от ДПА.
Джан Дюндар и Ердем Гюл, ръководител на бюрото на в."Джумхуриет" в Анкара, са съдени отделно заради статия, придружена със снимки и видеозапис, за задържането през януари 2014 г. на камиони на турската разузнавателна служба /МИТ/, натоварени с оръжия, предназначени за сирийски ислямистки бунтовници. Двамата журналисти са обвинени в шпионаж и опит за сваляне на правителството и рискуват да получат присъди доживотен затвор.
Междувременно стана ясно, че холандската журналистка от турски произход Ебру Умар,
която беше задържана в курорта Кушадасъ в края на миналата седмица, вече е освободена. Арестът ѝ, дошъл след критики към властта в Турция, предизвика остра реакция в цяла Европа.
Миналата седмица Умар публикува мнение, в което критикува призива на турските дипломати към турците в Ротердам да съобщават за обиди по адрес на президента на Турция Реджеп Ердоган. Новината за ареста и не учудва турските журналисти.
Други двама журналисти са били изгонени от Турция.
Гръцки фотограф бил спрян на летището в Истанбул и качен без обяснения на полет до Атина. Той е известен фотограф и документалист, работил за „Нюзуик”, „Шпигел”, „Гардиън” и CNN. Не му било дадено обяснение, защо не го допускат в Турция.
Това се случва, ден след като американска журналистка също беше изгонена от южната ни съседка. Тя била качена на полет за Чикаго, отново без ясна причина и обяснения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!