Ислямистките бунтовници са подпалили библиотека със старинни ръкописи и други обществени сгради в древния малийски град Тимбукту.
Инцидентът е станал в края на миналата седмица при приближаването на френските и малийските войници към града, заяви кметът му, цитиран от ДПА.
"Те изгориха института "Ахмед Баба". Това е катастрофа за
Тимбукту и за цялото човечество", каза кметът на Тимбукту. По
негови оценки в библиотеката се пазели "хиляди" ръкописи.
Бунтовниците са подпалили също кметството и дома на депутат от града и "безцеремонно са екзекутирали младеж, който показал радостта си от идването на силите с възгласи: "Да живее Франция", заяви за ДПА кметът.
Институтът "Ахмед Баба" е една от няколкото библиотеки и колекции в града, в които има документи, датиращи още от XIII век. Той е кръстен на местен писател и учен, съвременник на Уилям Шекспир, и в него има над 20 хил. научни ръкописа, отбелязва Ройтерс. Някои от тях се съхраняват в подземия.
По време на управлението си бойците систематично унищожаваха
обекти, които са в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
като например светини на мюсюлманите суфити, предизвиквайки възмущението на международната общност. Те също така прилагаха наказания като рязане на крайници за крадци и пребиване с камъни на прелюбодейци, както е според шериата.
Френски военен представител, цитиран от АП, заяви, че в операция, проведена през нощта, сухопътни сили, подкрепени от френски десантчици и хеликоптери са поели контрола над летището на Тимбукту и на шосетата, водещи към града. Това е поредният успех в продължаващата вече две седмици френска мисия за прогонване на радикалните ислямисти от Северно Мали, което те превзеха преди повече от девет месеца.
По думите на полковник Тиери Бюркар, говорител на френския
генерален щаб, летището е превзето без нито един изстрел. "В
Тимбукту имаше операция снощи - каза той днес. - Сега малийските
сили трябва да си върнат града".
Междувременно
Италия оттегли предложението си да окаже логистична помощ на Франция в Мали.
Страната няма да подпомага френската операция, заяви отиващият си министър-председател Марио Монти, цитиран от ДПА.
Трите политически партии, които подкрепяха технократското правителство на Монти през последните 14 месеца, са изразили нежелание да поемат военен ангажимент преди изборите през февруари, каза премиерът. Външният министър на Италия Джулиомария Терци ди Сант'Агата заяви по време на събитие, организирано от френското посолство в Рим, че помощта в Мали ще е "приоритет" на следващия парламент.
Дипломат номер едно на Белгия Дидие Рейндерс пък обяви, че Брюксел няма да изпраща свои войници в Мали.
"Белгия още отначало заяви, че за нас има само две възможности за подкрепа на операцията в Мали - логистична и информационна подкрепа", отбеляза белгийският външен министър. "Ще започнем да оказваме подкрепа на френските сили от 1 март".
Великобритания предложи на Франция допълнителна подкрепа за военните й операции срещу бунтовниците в африканската страна, но няма да участва в бойни действия, заяви говорителят на министър-председателя Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс.
Лондон вече осигури два военнотранспортни самолета С-17 и разузнавателен самолет "Сентинел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!