Б роят на заразените с ебола хора достигна 13 703 души, съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от световните агенции. Повечето от случаите са в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне, посочи помощник-генералният директор на СЗО Брус Айлуорд.
Починалите от ебола вече са над 5000.
В Либерия обаче е констатирано намаляване на случаите на зараза, допълни представителят на СЗО.
Същевременно бившите генерални секретари на НАТО Яп де Хоп Схефер и лорд Джордж Робъртсън призоваха западния военен алианс да се присъедини към усилията за борба срещу епидемията, предаде Асошиейтед прес.
В съвместния си апел те заявиха, че НАТО има достъп до уникални възможности и средства, които ще натежат в битката с болестта. Те отправиха призива в отворено писмо до настоящия генерален секретар на алианса Йенс Столтенберг, до лидерите на ООН и на СЗО.
Сред възможностите на алианса двамата бивши генерални секретари изтъкнаха логистична подкрепа по море и по въздух, опит в областта на защитата от биологични заплахи и опит в областта на координирането на международни операции.
АП припомня, че според СЗО първият случай от ебола е бил в гвинейското село Мелианду и първата жертва на болестта е 2-годишният Емил Уамундо. Той живеел със своите родители и три сестри, сред които 4-годишната Филомена.
Според СЗО Емил се разболял миналия декември от мистериозна болест, предизвикала висока температура, повръщане и диария.
Седмица след като починал, се разболяла Филомена, която също починала. Последвали ги бременната им майка и тяхната баба.
Село Мелианду е живописно, но няма здравен пункт и е на над два часа път с кола от столицата на Гвинея Конакри. Най-малко 14 от 500-те му жители са починали от ебола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!