Б роят на жертвите от разпространението на вируса Ебола в Западна Африка е достигнал 1552 души, а броят на заразените вече е 3069, съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от световните информационни агенции.
Организацията със седалище в Женева призна, че "разпространението на заразата продължава да набира скорост".
СЗО се надява да спре разпространението на ебола за три месеца, но очаква над 20 000 души да се разболеят в настоящата епидемия.
Само "много по-значими координирани международни действия" могат да спрат напредъка на болестта и да сложат край на най-голямата епидемия от нея в историята.
В новия си план за спиране на болестта СЗО допуска, че в много от силно засегнатите области действителният брой на случаите може да е два до четири пъти по-голям от обявеното. СЗО очаква болните да се увеличат 6 до 7 пъти през следващите месеци.
За да спре увеличаването на новите случаи на ебола за три месеца, СЗО се нуждае от 490 милиона долара (371 милиона евро).
Основната цел на организацията е да обърне тенденцията за нови случаи и нови заразени зони до три месеца, да спре предаването й в столиците и големите пристанищни градове, а за шест до девет месеца да прекрати всяко остатъчно заразяване.
Публикуваните днес от СЗО данни за болните и починалите от ебола са към 26 август. Предишният брой - 2615 болни, от които 1427 починали, беше отчетен към 20 август.
За шест дена епидемията е засегнала още 454 души и причинила смъртта на 125 болни.
40 процента от известните сега 3069 случая са от последните 21 дена, колкото е инкубационният период на болестта.
Средната смъртност от ебола е 52 процента, като тя варира от 42 процента за Сиера Леоне до 66 процента в Гвинея.
По броя на смъртни случаи на първо място е Либерия, където вирусът е покосил 694 души от 1378 болни. В Гвинея, където заразата започна да се разпространява от месец декември миналата година, от тежката форма на вирусната инфекция са починали 430 души при 648 случая.
В Сиера Леоне с летален изход са завършили 422 случая от 1026 болни, а в Нигерия има 6 смъртни случая от 17 заразили се.
Още в началото на месеца СЗО обяви, че взривът от ебола в Западна Африка е глобална заплаха за общественото здраве, която изисква извънредни усилия за спиране на разпространението на смъртоносната болест, предаде Асошиейтед прес.
Според СЗО взривът от ебола е най-големият и най-продължителният в историята и е достатъчно тревожен, за да бъде оценен като такава заплаха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!