П осланиците на НАТО се събраха тази вечер в Брюксел на извънредно заседание по искане на Турция, за да обсъдят ситуацията в Ирак, където джихадистки бунтовници взеха за заложници 80 турски граждани, съобщи натовски служител, цитиран от Ройтерс.
Сунитските бунтовници от свързаната с Ал Каида групировка "Ислямска държава в Ирак и Леванта" отвлякоха при две нападения турските граждани, между които дипломати, в северния иракски град Мосул.
Турция информира съюзниците от алианса за ситуацията в иракския град Мосул и отвличането на турските граждани, включително на генералния консул, посочи служителят.
Той добави, че заседанието има информативен характер и не е свикано по силата на член 4 от основополагащия договор на НАТО, който позволява на страните членки да искат консултации, ако смятат, че териториалната им цялост е застрашена. Очаква се след заседанието да има изявление.
По-рано САЩ изразиха безпокойство от влошаващата се ситуация със сигурността в Ирак и обещаха "всякаква подходяща помощ" за иракското правителство за отблъскване на бързото напредване на сунитските екстремисти в северната част на страната
Говорителката на Държавния департамент Джен Псаки заяви, че според САЩ петролната рафинерия в Байджи, най-голямата в страната, продължава да е под контрола на иракското правителство, след като екстремисти превзеха град Тикрит по-рано днес.
Джихадисти от "Иракска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) превзеха втория по големина иракски град Мосул вчера и Тикрит днес, приближавайки се към рафинерията в Байджи. Заплахата за иракските петролни доставки увеличи цените на петрола до 110 долара на барел.
Говорителката заяви, че Държавният департамент не може да потвърди, че бунтовниците напредват към Багдад.
Псаки съобщи, че държавният секретар Джон Кери е разговарял по телефона с турския външен министър Ахмет Давутоглу и с иракски официални лица за нападението над турското консулство в Мосул, където екстремистите отвлякоха няколко десетки дипломати и деца. "Поддържаме връзка с правителствата на Турция и Ирак и сме готови да окажем всякаква подходяща помощ", каза Псаки.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че не може и дума да става Лондон да изпрати войски в Ирак.
"този етап не обмисляме никаква британска военна намеса, заяви Хейг пред телевизия Ай Ти Ви нюз. На въпрос дали е възможно британски войници отново да бъдат пратени в Ирак, той отвърна: "И дума да не става."
"Оставихме Ирак в ръцете на дошли на власт с избори иракски управници, с техни въоръжени сили и сили за сигурност, така че преди всичко те трябва да се справят с това. Ирак разполага със значителни ресурси", заяви британският външен министър.
"Не смятам, че правилният отговор е западна военна намеса в Ирак. Правилният отговор е иракските управници да намерят необходимото единство и консенсус за справяне със ситуацията, да дадат ефикасен отговор по отношение на сигурността и ефикасен политически отговор", заяви Хейг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!