С ветът отбелязва международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Тази година се навършват 70 години от освобождаването на „Аушвиц“ – един от най-ужасяващите концлагери на нацисткия режим, където са загинали близо 1,1 млн. души.
Части на съветската армия освобождават лагера в края на януари 1945 г., а днес мястото е превърнато в мемориал и музей.
Няма германска идентичност без Аушвиц, той е част от историята на тази страна,
заяви президентът на Германия Йоахим Гаук, цитиран от ДПА.
„Споменът за Холокоста остава проблем за всички германци“, добави той в речта си пред парламента по повод 70-ата годишнина от освобождението на нацисткия концлагер. В изказването си председателят на Бундестага Норберт Ламерт призова германците да не забравят престъпленията на нацистка Германия.
„Новите поколения не са отговорни за ужасното минало, а за това как да се справят със спомена за него“, подчерта Ламерт.
По-рано канцлерът Ангела Меркел заяви, цитирана от Ройтерс, че всички немци имат вечната отговорност да се борят с всякакви форми на антисемитизъм и расизъм.
„Трябва да се борим срещу антисемитизма и всички форми на расизъм от самото им зараждане.
Трябва постоянно да бъдем нащрек, за да пазим свободата, демокрацията и върховенството на закона. Срамно е, че има хора, които все още са обект на нападения или заплахи в Германия само защото са евреи или защото вземат страната на Израел“, допълни Меркел.
Франция е вашата родина,
заяви френският президент Франсоа Оланд пред френските евреи, съобщи Франс прес.
В реч, произнесена при Мемориала на Холокоста в Париж по случай 70 години от освобождаването на концлагера „Аушвиц“, държавният глава осъди зачестилите антисемитски действия и ги нарече „нетърпима реалност“. Той обяви засилване на санкциите срещу расизма и антисемитизма. „Бичът на антисемитизма кара някои евреи да поставят под въпрос присъствието си във Франция. Вие, французи с еврейска вяра, вашето място е тук. Франция е вашата родина“, каза Оланд.
Събитията в Европа показват, че антисемитизмът, съпроводен с насилие, е още жив.
Това посочва в изявление, разпространено в Брюксел, върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.
„Последното терористично нападение срещу кашерен супермаркет в Париж, където бяха убити четирима души, зловещо ни напомня, че антисемитизмът, съпроводен с насилие, е жив. Седемдесет години след Холокоста в Европа има еврейски общини, които отново усещат заплаха“, се казва в текста.
„Днес не е достатъчно просто да кажем „никога вече“.
Трябва да превърнем тези думи в дела. Повече отвсякога сме длъжни да информираме поколенията, родени след Холокоста, за страшните събития на европейска територия, и да ги възпитаваме така, че да заемат позиции против антисемитизма и всички форми на дискриминация“, подчертава дипломат номер едно на ЕС.
Руският президент Владимир Путин запали свещ по време на церемония, посветена на 70-годишнината от освобождаването на нацисткия лагер на смъртта „Аушвиц“, в Еврейския музей и център на толерантността в Москва.
Честванията в централата на ООН по случай Международния ден в памет на жертвите на Холокоста бяха отменени
заради снежната буря в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
По план изказвания трябваше да направят генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, президентът на Израел Реувен Ривлин и ръководителят на израелския мемориален комплекс и институт за изследвания на Холокоста „Яд Вашем“ – Авнер Шалев.
По време на Втората световна война нацистите избиват около 6 млн. евреи, както и роми, хомосексуални, хора с увреждания и политически опоненти. Мнозина от тях са намерили смъртта си в трудови лагери, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!