Р акът продължава смъртоносното си настъпление по света, като разширява териториите си в развиващите се страни. Очакват се към 2030 година да бъдат регистрирани по 22 милиона нови случаи годишно, докато през 2012 г. те са били 14 милиона, съобщава Франс прес, позовавайки се на световен доклад.
Ракът не може да бъде победен само с лекарства, пише и Ройтерс.
Въпреки безспорните успехи при някои терапии, смъртните случаи от раковите заболявания не спират да растат. От 8,3 милиона през 2012 година те ще се увеличат до 13 милиона през 2030 година. При това половината от тези кончини биха могли да бъдат избегнати, ако бъдат приложени знанията, които и сега притежаваме.
"Страните с нисък и среден доход на населението ще бъдат най-уязвими, тъй като повече от тях са зле оборудвани, за да се противопоставят успешно на лавинообразното увеличаване на болните от рак", изтъква Маргарет Чан, генерален директор на Световната здравна организация (СЗО) в увода към доклада на Международния център за изследване на раковите заболявания, специализираната агенция на СЗО със седалище във френския град Лион.
Изследването World Cancer Report 2014 е било осъществено с помощта на 250 специалисти от 40 страни. Обемът на доклада е над 600 страници.
През 2012 година ракът на белия дроб е било най-често диагностицираното раково заболяване - 1,8 милиона случая, или 13 на сто от раковите болести. На второ място в класацията е ракът на гърдата - 1,7 установени случая или 11,9 на сто от раковите болести и ракът на дебелото черво - 1,4 милиона случаи и 9,7 на сто от раковите заболявания.
Ракът на белия дроб е и най-смъртоносен. Той е покосил 1,6 милиона души през 2012. Следват ракът на черния дроб - 800 хиляди случая и ракът на стомаха - 700 хиляди.
Мъжете по-често стават жертви на раковите заболявания. При представителите на силния пол се наблюдават 53 на сто от диагностицираните случаи и 57 на сто от смъртните случаи.
При глобалното разпределение на тези заболявания се констатират 60 на сто от диагностицираните и 70 на сто от смъртните случаи в страните от Африка, Азия и Латинска Америка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!