П ромени в Наказателния кодекс, одобрени във вторник от румънския парламент, предизвикаха скандал в страната.
Според поправките народните представители, президентът, министри, кметове, окръжни председатели и др. вече няма да могат да бъдат разследвани за конфликт на интереси и други корупционни практики от страна на Националната агенция по прозрачност и Националната дирекция за борба с корупцията.
Медиите, организации за защита на правовата държава и магистрати определиха вторник като "най-черния ден в борбата с корупцията" и коментират събитията от него с определението "черния вторник".
Президентът Траян Бъсеску заяви, че
ще върне текста в парламента. Според него
действията на народните представители са мотив за разпускане на парламента,
съобщава информационният сайт "Зиаре".
"Черният вторник би бил сериозен мотив за разпускане на един парламент, който със своите действия направи много лоша услуга на Румъния", коментира държавният глава.
Крин Антонеску, председател на Сената и лидер на Националнолибералната партия (част от управляващата коалиция), поиска
нов дебат в парламента с цел отхвърляне на "суперимунитета",
съобщава АФП. Предлагам на председателя на Камарата на депутатите да постави отново този текст на обсъждане. Ако текстът бъде преразгледан, ще поискам от депутатите от Националнолибералната партия да отхвърлят всички поправки, които биха могли да създадат суперимунитет, увери Антонеску.
Той каза, че не знае позицията на премиера Виктор Понта по тези поправки в Наказателния кодекс, "но се надявам, че тя е подобна на моята".
Понта, който е и лидер на Социалдемократическата партия, все още не се е изказал за "супер имунитета", гласуван от депутатите.
Европейската комисия, Германия, Великобритания, Холандия и САЩ обявиха, че са
обезпокоени от законодателните промени.
ЕК отбеляза, че ще засегне въпроса за тези законодателни промени в предстоящия си доклад за състоянието на правовата държава в Румъния, очакван през януари.
Говорителят на ЕК Марк Грей не коментира текста на закона, но посочи: "Позицията на Комисията е ясна: когато става дума за официални представители, които заемат законодателни, изпълнителни, административни или юридически длъжности, те трябва да се подчиняват на правилата в сферата на корупцията и конфликта на интереси. Принципът, според който всички граждани са равни пред закона, е много важен за Европейската комисия".
Посолството на Германия в Букурещ подчерта, че от решаващо значение е дейността на различните институции, които подкрепят, пазят и развиват правовата държава, да се осъществява без политически натиск и без ограничения, пише "Евениментул зилей".
Франция посочи, че следи със загриженост законодателния процес, като насърчи Букурещ да продължи усилията в борбата с корупцията.
Посланикът на Великобритания в Букурещ Мартин Харис подчерта, че Националната агенция по прозрачност и Националната дирекция за борба с корупцията са "моторът на реформата в обществения живот в Румъния".
Посолството на Холандия също обяви, че следи с тревога измененията и очаква по-нататъшното развитие.
В. "Евениментул зилей" припомня, че Холандия, Финландия, Германия и Франция се противопоставят на присъединяването на Румъния към Шенген, като уточняват, че очакват положителен доклад за страната по Механизма за сътрудничество и проверка. Един критичен доклад автоматично води до отлагане на тази цел, смятана за приоритетна от правителството в Букурещ, отбелязва вестникът.
Американското посолство напомни, че основен принцип на демокрацията е всички да бъдат равни пред закона и отбеляза, че ако тези промени бъдат окончателно одобрени, това ще бъде "крачка назад за Румъния". Посолството отбеляза, че това действие представлява "отдалечаване от принципите на прозрачността и правовата държава, и е обезсърчаващ сигнал към инвеститорите".
Само секретарките и шофьорите в Румъния ще носят наказателна отговорност за конфликт на интереси,
коментираха медиите.
"Западът предупреждава: Румъния прави крачка назад", пише в. "Евениментул зилей".
Само секретарките и шофьорите ще носят отговорност за конфликт на интереси, посочва в заглавие и в. "Ромъния либера". Кметовете и председателите на окръжни съвети ще могат да разпределят както пожелаят държавни средства между роднини и познати, без да се страхуват от наказателна отговорност, посочва изданието. В анализ на вестника авторът Лауренциу Миху твърди, че истинският залог на промените в Наказателния кодекс са държавни средства в размер на стотици милиони евро от бюджета и от ЕС, които ще бъдат налети законно при роднини и приятели на "бароните" - както наричат румънските медии председателите на окръжни съвети.
Шумът около промените остави на втори план едно друго изменение, осъществено крадешком от депутатите - предифинирането на конфликта на интереси по такъв начин, че местните избраници - кметове, съветници или председатели на окръжни съвети, но и министрите, да не носят наказателна отговорност, когато, използвайки заеманата длъжност, вземат решение в тяхна полза или на техни роднини, обръща внимание в. "Гъндул".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!