Ц ените на петрола достигнаха най-високите си нива за 2016 г. Черното злато поскъпна с над 3% вчера и печели близо 2% днес, след като за продължително време беше загубило блясъка си в очите на инвеститорите.
От една страна възходящото движение е подкрепено от поевтиняването на долара. През последните 6 месеца доларовият индекс DXY, които отчита движението на американските пари срещу основните валути – йена, паунд, франк, евро, крона, канадски долар – падна от 100.51 на 92.62 пункта. Причината е твърде колебливата политика на Федералния резерв относно вдигането на лихвените нива в САЩ.
В основата на обрата обаче е промяната на политиката на Саудитска Арабия. На 25 април от Кралството обявиха нова амбициозна стратегия за икономически и социални реформи под името „Визия 2030”. Целта на Рияд е да намали значително зависимостта си от износа на суровината. В средносрочен план това означава, че за Саудитска Арабия пазарният дял ще става по-малко важен за сметка на цените, тъй като за реформите ще е нужно финансиране. В момента в бюджета на Кралството има дефицит от 87 млрд. долара.
Според вицепремиера Мохамед бин Салман Ал Сауд саудитската икономика трябва да стане напълно независима от петрола до 2020 г. За целта ще бъде създаден фонд на стойност 3 трилиона долара. Държавата ще преобразува петролния монополист „Армако” (Aramco) в холдингово дружество, като на първо време 5% от акциите на компанията, оценявана на над 2 трилиона долара, ще бъдат предложени на чуждестранни инвеститори.
Новите планове на Рияд променят изцяло ситуацията на петролните пазари, където Саудитска Арабия е най-големият международен играч.
В резултат, след обявяването на „Визия 2030”, цената на фючърсните контракти за петрола сорт Брент с доставка през юни (най-търгуваните в момента на пазара) поскъпнаха през последните 2 дни с над 5%, до 46.71 долара за барел.
Промяната на петролната политика на Саудитска Арабия става и под натиск от САЩ. Днес първият американски танкер с втечнен природен газ пристигна в Европа на португалското пристанище Синеш. Щатските компании атакуват и международните петролни пазари, след като в края на миналата година Конгресът отмени продължилата 4 десетилетие забрана за износ на суров нефт.
Танкери, натоварени с американски петрол вече акостираха на пристанищата във Франция, Германия, Холандия, Израел и Китай.
Това е заплаха и за Русия, близо 50% от чиито бюджет се формира от приходите, свързани с петрол, газ и нефтопродукти.
През последните две години всички големи играчи на петролните пазари пазеха пазарния си дял, предлагайки по-големи количества, на по-ниски цени. В новата ситуация обаче, особено на фона на растящото значение на възобновяемите енергийни източници и ограничения ръст на търсенето, цената петрола ще става все по-важна за производителите му. Ерата на изкопаемите горива е към края си.
Путин е близо до глобално споразумение за замразяване на добива на петрол
Сделката на десетилетието създаде най-голямата добивна компания в света
Русия започва „голямата приватизация”
Къде е картелът за горивата в България
В краткосрочен план на цените на суровината днес ще повлияят две събития. Американската агенция за енергетика ще изнесе данните за изменението на петролните запаси в САЩ през изминалата седмица, като очакванията са за спад.
А довечера Федералната комисия за отворен пазар ще вземе решение за паричната политика на Фед, което ще се отрази на курса на долара. Прогнозите са, че основният лихвени процент от 0,50 на сто ще бъде оставен без промяна.
При спад на нефтените запаси на американските компании цените на суровината ще се покачат. По същия начин би повлияло и поевтиняване на долара, ако Фед не даде сигнал за повишаване на лихвите в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!