Френският президент Никола Саркози заяви, че във Франция няма място за дрехи, които изцяло покриват тялото и лицето, като бурките, които се носят от някои мюсюлманки.
Във Франция се уважават всички вероизповедания, но "да станеш французин означава да приемеш определена форма на цивилизация, ценности и морал", подчерта Саркози в реч за националната идентичност в Ла Шапел ан Веркор, източна Франция.
Във Франция живее голяма мюсюлманска общност, но само малък брой мюсюлманки в страната носят обичайните за Афганистан бурки или друг вид покривала на лицето, отбелязва Асошиейтед прес.
През юни Саркози обяви, че бурките няма да се приемат във Франция.
Парламентарна анкетна комисия проучва от началото на юли възможността да бъдат забранени на публични места.
"Франция е място, където няма място за бурката, няма място за подчинено положение на жената под никакъв предлог, при никакви условия и при никакви обстоятелства", заяви Саркози в днешната си реч.
"Франция е страна, където няма място за смесване на духовното и светското. Франция е страна на толерантност и уважение, но също така иска да бъде уважавана.
Човек не може да иска да ползва права без да се чувства обвързан от задълженията", отбеляза френският президент.
Той подчерта, че "не може човек да иска да се възползва от социалните помощи без никога да се запита какво може да направи за страната си, или да иска да получава помощи за безработица без да се чувства морално задължен да направи всичко възможно да си намери работа".
Човек не може да иска да се възползва от безплатното образование, което е едно от най-хубавите постижения на републиката и да не посещава редовно часовете в учебното заведение, да не уважава преподавателите си, да не пази сградите, каза още Саркози.
Въпросник за националната идентичност във Франция
е разпратен до областните управители из цялата страна и ще бъде използван в предстоящите обществени дебати.
На 4 февруари министърът на имиграцията и националната идентичност Ерик Бесон ще представи резултатите от дебата и ще предложи мерки в подкрепа на "националните ценности и гордостта да бъдеш французин".
Защо френските граждани се чувстват близки помежду си, дори да не се познават - заради езика, заради кухнята или заради любовта им към червеното вино?
Този и още около 200 въпроса съдържа въпросникът. Засягат се множество теми, сред които френските ценности, историята, езика, църквата и, разбира се, гастрономията и виното. Те са разпределени в 16 раздела, от които в четири се засяга темата за имиграцията.
Единият от въпросите гласи защо Франция трябва да приема имигранти: "за да запази историческата традиция на страна, отворена към чужденци", "за да поддържа демографска стабилност", или "за да задоволи нуждата си от определени кадри, квалифицирани за определени професии".
Други въпроси се отнасят до това какво разбират французите под комунализъм - склонността на етническите и религиозните общности да се противопоставят на интеграцията в широкото общество.
"Съвместими ли са ценностите на националната идентичност с комунализма?", гласи един от въпросите.
Този проблем лежи в основата на редица деликатни дебати във Франция, включително спорният въпрос дали да се забрани носенето на бурки от мюсюлманките.
Друг от въпросите в анкетата, дали каквото и да било посегателство срещу равенството на половете е съвместимо с френската национална идентичност, също представлява непряка препратка към темата за бурката, отбелязва "Фигаро".
По-рано днес британският премиер Гордън Браун обяви втвърдяване на мерките срещу имиграцията в първата си голяма реч по темата, откакто пое поста през 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!