Отказът на САЩ от ключов елемент от плана им за европейска система за противоракетна отбрана няма да смекчи позицията на Москва по въпроса, заяви руският зам.-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от АП.
Миналата седмица министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл обяви отказ от плановете за разполагане на ракети-прехващачи в Полша, като вместо това ще подсили противоракетната си отбрана в Аляска предвид севернокорейската заплаха.
"Не изпитваме никакъв оптимизъм по отношение на обявеното от министъра на отбраната на САЩ и не виждаме никакви причини да коригираме позицията ни", заяви Рябков, цитиран днес от руския вестник "Комерсант".
В обявените от Хейгъл промени не се споменаваха руските
възражения срещу плана, но този ход отначало създаде очаквания,
че може да увеличи шансовете за американско-руски преговори за
контрол над оръжията.
Рябков не спомена пряко този въпрос, но коментарите му показват, че
Москва продължава да е недоволна,
отбелязва АП.
"Това не е отстъпка към Русия и ние не гледаме на това като на отстъпка - каза той. - Ще продължим да водим диалог и да работим за подписването на правно обвързващи споразумения, че нито един елемент от американската система за ПРО не е насочен срещу стратегическите ядрени сили на Русия".
САЩ не искат да подписват подобно споразумение, което почти сигурно няма да бъде одобрено от Конгреса, отбелязва АП.
ПРО е костелив орех, откакто президентът Джордж Буш-младши поиска разполагането прехващачи с голям обсег в Централна Европа, за да попречи ирански и севернокорейски ракети да достигнат до САЩ.
Русия смята, че програмата цели да парира
нейните собствени ракети
и че подкопава нейните ядрени възпиращи сили.
Приемникът на Буш - Барак Обама, преработи плана скоро след встъпването си в длъжност през 2009 г. Той се отказа от плановете прехващачи и радар да бъдат разположени съответно в Полша и в Чехия, заменяйки високоскоростните прехващачи с по-бавни, които могат да спират иранските ракети със среден обсег.
Според плана на Обама прехващачите трябваше да се усъвършенстват постепенно на четири етапа, като намерението беше в началото на следващото десетилетие да могат да защитават както Европа, така и САЩ.
Румънското външно министерство съобщи, че е получило уверения от Вашингтон, че реорганизацията на програмата за изграждане на противоракетна отбрана в Европа не засяга проекта в Румъния и разполагането на елементи на системата във военната база Девеселу ще бъде завършено до 2015 г., както е по план, пише днес румънският вестник "Ромъния либера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!