Т рибуналът за военни престъпления в Бивша Югославия осъди на 40 години затвор бившия политически водач на босненските сърби Радован Караджич по обвиненията в геноцид.
Той носи наказателна отговорност за геноцида в Сребреница.
По време на клането през 1995 г., което е и най-голямото след края на Втората световна война, загинаха 8 хил. души, избити от босненските сърби.
Трибуналът вече призна Караджич за виновен по обвиненията в престъпления срещу човечеството по време на войната в Босна (1992-1995 г.).
В същото време съдиите отхвърлиха второто от двете му обвинения в геноцид.
Съдът заяви, че няма неопровержими доказателства, че е извършван геноцид в трите общини в Босна - Приедор, Сански мост и Зворник.
Трибуналът също така обяви, че Караджич носи наказателна отговорност за убийства и преследвания на босненски мюсюлмани и хървати по време на войните през 90-те години.
Четейки на глас присъдата, един от съдиите в трибунала заяви, че Караджич е бил "на върха на" ръководството на босненските сърби.
Той също така носи "индивидуална наказателна отговорност" за убийства, преследвания и взимане на заложници сред миротворците на ООН.
Радован Караджич е обвинен по 11 обвинения за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид по време на войните в бивша Югославия през 90-те години.
Караджич "нетърпеливо" е очаквал присъдата си, заяви неговият адвокат за агенция Франс прес.
Обвиняемият се появи в съда в син костюм и представи своят екип от защитници пред съдиите.
"Надявам се, че този съд ще изпълни мисията си и ще постави този човек зад решетките. Нашите деца са мъртви", заяви преди изслушването Мунира Субасич от организацията "Майки от Сребреница".
"Надявам се, че лъжите, които бяха казани в Босна, ще бъдат разкрити", допълни тя докато група от около 100 демонстранти се събра пред сградата на трибунала.
Радован Караджич, който в момента е на 70 г., е най-високопоставеният политик от балканския конфликт, който ще получи присъда, след като през 2006 г. бившият сръбски лидер Слободан Милошевич почина в затвора докато течеше делото му.
Изслушването на присъдата, на което се събраха повече от 200 журналисти и над 100 дипломати, се провежда под засилени мерки за сигурност.
Караджич, по времето, когато е президент на отцепилата се Република Сръбска, е обвинен в участие в престъпна схема за "трайното премахване на мюсюлмански и босненски хърватски жители от зоните, обявени като територия на босненските сърби".
Това е извършено по време на безмилостна кампания по етническо прочистване, безразборни убийства, преследвания и терор, заявиха от прокуратурата на трибунала, като поискаха присъда от доживотен затвор за обвиняемия.
В интервю пред балкански медии вчера, самият Караджич заяви,
че очаква да бъде оправдан, омаловажавайки убийствата в Сребреница,
определяйки ги като само "няколко стотици".
Радован Караджич в продължение на 13 години бягаше от правосъдието, преди ареста му през 2008 г. в Белград.
Седмица по-късно бе предаден на трибунала в Хага.
Процесът срещу него започна през 2009 г. и приключи през 2014 г.
Обявяването на неговата присъда идва дни след като бяха отбелязани 20 години от приключването на най-голяма обсада в съвременната европейска история - тази на Сараево.
В продължение на четири години градът бе под тотална обсада от страна на сръбските сили, ръководени от генерал Ратко Младич и Радован Караджич.
По време на сръбската обсада в Сараево са убити над 11 хил. души.
Сред тях има и много непълнолетни деца, станали жертви на снайперисти.
Под обсадата, в нечовешки условия - без храна, вода, лекарства и електричество - живееха над 350 хил. души.
Местните хора смятат, че по време на обсадата на практика е унищожено цяло едно поколение, родено в периода 1968-1973 г.
На 15-я месец от сръбската обсада жителите на Сараево успяват да прокопаят тунел, през който до края на войната ще използват за снабдяване с най-необходимото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!