Д вама германски специалисти по инфекциозни болести предупредиха, че заболяванията от полиомиелит в Сирия могат да застрашат съседни страни и дори Европа, съобщиха Ройтерс и Франс прес.
"Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че са регистрирани най-малко 10 случая на полиомиелит в Сирия, където ваксиниранието срещу болестта значително намаля през гражданската война", са написали в свое отворено писмо, публикувано в сп. "Лансет", проф. Мартин Айхнер от университета в Тюбинген и проф. Щефан Брокман от Регионалната здравна служба в Рьотлинген.
С нарастването на броя на сирийските бежанци в съседни страни и Европа
се увеличава рискът вирусът на болестта да се появи в райони, където от десетилетия не е имало полиомиелит."
Според Айхнер и Брокман съществува голям риск полиомиелитът да се завърне в някои европейски страни като Босна и Херцеговина, Украйна и Австрия, където кампаниите за ваксиниране са малко.
Ваксинирането единствено на сирийските бежанци, каквито са препоръките на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, трябва да се смята за недостатъчно и да се вземат по-комплексни мерки, отбелязват двамата специалисти.
Британският им колега Бенджамин Нюман от университета в Рединг е на мнение, че заболяванията от полиомиелит в Сирия застрашават Европа и че децата във Великобритания трябва да бъдат ваксинирани.
Данни на СЗО сочат, че миналата година са били регистрирани 223 заболявания от полиомиелит в Пакистан, Нигерия и Афганистан.
В Сирия и още шест страни от Близкия изток тече
мащабна кампания за ваксиниране на деца срещу полиомиелит,
предоха Франс прес и Ройтерс.
Предвижда се в седемте държави да бъдат ваксинирани общо около 20 млн. деца, обявиха в Женева Световната здравна организация (СЗО) и Фондът на ООН за децата УНИЦЕФ.
В Сирия вече са ваксинирани около 650 хил. деца, от които 116 хил. в североизточния район Дейр аз Зур, където се водят сражения и където СЗО регистрира на 29 октомври 10 случая на заболели деца.
Общо в Сирия 1,6 млн. деца ще бъдат ваксинирани срещу полиомиелит, заушки, дребна шарка и рубеола.
В Йордания имунизационна защита ще получат 3,5 млн. деца. Ваксинационната кампания ще обхване още Ирак, Кюрдистан, Ливан, Турция и Египет, съобщава Ройтерс.
Текущата ваксинационна кампания е най-голямата, предприемана някога в Близкия изток,
посочва Ройтерс. Очаква се тя да продължи шест месеца.
В Сирия не са били регистрирани случаи на полиомиелит от 1999 г., отбелязва Франс прес. Заболяването е вирусно и засяга предимно деца до 5-годишна възраст.
Тъй като атакува нервната система, в рамките на няколко часа то може да доведе до парализа, а в някои случаи и до смърт.
Лечение за полиомиелит не е открито, но заболяването може да бъде предотвратено с ваксинация. Нивото на имунизационна защита в Сирия е спаднало от 90% в периода преди гражданската война до 68% в момента, съобщава Ройтерс.
Предварителните данни показват, че вирусът на полиомиелита в Близкия изток произхожда от Пакистан, където заболяването е ендемично.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!