Р азузнаването на САЩ засега не може да направи еднозначен извод за това използвано ли е било химическо оръжие в Сирия в сряда. Това се казва в писмено изявление, разпространено от пресслужбата на Белия дом след заседанието на Съвета за национална сигурност на САЩ, посветено на ситуацията в Сирия в светлината на данните за предполагаемото използване на 21 август в източно предградие на Дамаск на бойни отровни вещества.
"Разузнавателната общност на САЩ, координирайки действията си с международните партньори и взимайки под внимание десетките едновременни свидетелства и данни от очевидци за симптомите у убитите, продължава да събира данни за установяване на случилото се", се казва в документ, цитира Агенция "Фокус".
Властите в САЩ обаче са склонни да възлагат отговорността за случилото се на правителството на Сирия, стана ясно още от документа.
Както се отбелязва в съобщението, президентът на САЩ Барак Обама е свикал съвещанието, "за да се обсъди предполагаемото използване на химическо оръжие от сирийското правителство край Дамаск в сряда".
"Президентът получи подробен преглед на различните възможности, които поиска да бъдат подготвени за САЩ и международната общност, за да отговори на употребата на химически оръжия", се казва още в съобщението.
В същото време Чък Хейгъл обяви, че Пентагонът е готов да изпълни военните варианти за Сирия, ако президентът Барак Обама избере такъв.
"Президентът Обама поиска от Министерство на отбраната да подготви варианти за всички възможни случаи. Ние го направихме и сме готови да изпълним всеки от вариантите, ако той реши да използва някоя от тези възможности”, каза Хейгъл пред репортери по време на пътуване до Малайзия.
Също така през нощта стана известно, че държавният секретар на САЩ Джон Кери е разговарял в четвъртък със сирийския външен министър за предполагаемата химическа атака ден по-рано.
Кери е обсъдил атаката срещу контролирани от бунтовниците райони край Дамаск с Уалид Муалем "за да изясни, че ако е както те твърдят, сирийският режим няма какво да крие, той трябва да позволи незабавен и безпрепятствен достъп до мястото, а не да продължи да атакува засегнатия район, да блокира достъпа и да унищожава доказателства”, посочва източникът.
Високопоставеният американски дипломат е направил и серия от телефонни разговори относно доказателства за атаката, разговаряйки в събота с външните министри на Йордания, Турция и Саудитска Арабия, както и с генералния секретар на Арабската лига.
"Във всичките си разговори Кери подчертава важността бързо да се определят фактите и подчертава сериозността и тежестта на употребата на химически оръжия", пояснява източни, пожелал анонимност.
В събота вечерта и през нощта срещу неделя международната дипломация се активизира.
Президентът на САЩ и британският премиер Дейвид Камерън са разговаряли и са изразилия своята "дълбока загриженост" от информацията за използвано химическо оръжие от режима в Сирия срещу цивилни.
В съобщението на Белия дом се казва, че двамата "ще продължат близките консултации" относно предполагаемата атака край Дамаск в сряда, "както и възможните отговори на международната общност на употребата на химически оръжия".
Според вестник “Сънди Телеграф” британският премиер е разговарял по телефона с президента Обама, за да поиска помощ за свикването на спешна среща на Съвета за сигурност на ООН. Той иска да представи "променяща играта" резолюция, която ще даде на сирийското правителство, водено от Башар Асад, "един последен шанс" да се разоръжи.
Дейвид Камерън е бил отвратен от снимките на деца, убити от химическо оръжие.
Подобно действие рискува открита конфронтация с Владимир Путин, президент на Русия, който не желае да се предприемат никакви действия срещу неговия съюзник. Но американските власти проучват конфликта в Косово, при който НАТО започна да нанася въздушни удари без одобрението на ООН и пренебрегвайки руското противопоставяне.
Първите дипломати на водещите световни сили призовават Башар Асад да допусне инспекторите на ООН да проверят данните за употреба на химическо оръжие.
Премиерът на Канада Стивън Харпър е обсъдил в телефонен разговор с президента на Франция Франсоа Оланд и британския премиер Дейвид Камерън ситуацията в Сирия в светлината на данните за използвано химическо оръжие край Дамаск.
Пресслужбата на канадския премиер съобщи, че тримата "са се обединили около мнението, че обстановката в Сирия е много тревожна и са подчертали важността да се осигури достъп до района на използване на химическо оръжие за инспекторите на ООН".
"Лидерите на трите държави смятат, че трябва да се установят всички факти, за да се изясни картината на случилото се. Те се договориха да продължат да поддържат тесен контакт по този въпрос", се отбелязва в съобщението.
Признаците "сочат решително" към употребата на химически оръжия в Сирия, каза премиерът на Австралия Кевин Ръд, призовавайки Дамаск да разреши достъп на инспектори на ООН, за да разследват. По думите му, единствено от режима в Сирия си зависи да докаже, че няма нищо общо с това.
"Оценката на правителството е, че признаците сочат решително в посока употребата на химическо оръжие. И знаците сочат в посока на сирийския режим. Все пак, окончателните заключения за това очакват решаващия и пълен достъп до мястото на оръжейните инспектори на ООН", каза Ръд на пресконференция с Канбера.
Ръд призова режима на президента Башар Асад, отхвърлил обвиненията в употреба на химическо оръжие, да разреши спешно достъп на инспекторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!