Украинското министерство на извънредните ситуации (МИС) планира от началото на следващата година да организира редовни туристически посещения в района на Чернобилската АЕЦ, където през 1986 г. стана най-тежката авария в историята на ядрената енергетика.
Това заяви вчера ръководителят на министерството Виктор Балога, който посети района заедно с шефа на програмата на ООН за развитие Хелън Кларк, предаде ИТАР-ТАСС.
В момента посещения в Чернобилската зона се организират предимно за чуждестранни туристи от няколко частни фирми.
Аварията на Чернобилската АЕЦ стана на 26 април 1986 г, когато се взриви четвърти енергоблок на централата.
Реакторът беше напълно разрушен, а в околната среда беше изхвърлено огромно количество радиоактивни вещества, припомня агенцията.
Инцидентът в северната част на Украйна, близо до Русия и Беларус, замърсява голяма част от Европа и най-вече тези три републики на СССР.
Хиляди "ликвидатори", които без предпазни средства притичват към мястото на инцидента, за да загасят пожара и да затворят засегнатия реактор, умират през годините, а само в Украйна 2,3 млн. души официално са пострадали от радиоактивните вещества, причина за многобройните случаи на ракови заболявания.
Районът на Чернобил привлича любопитни хора от цял свят - както специалисти, така и обикновени туристи, предимно от Запада, които не се колебаят да платят по 160 долара за един ден в пострадалата от бедствието зона.
Сочен от американското сп. "Форбс" за една от най-нетрадиционните туристически дестинации в света, миналата година Чернобил е бил посетен от близо 7500 души, сочат официалните данни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!