О тпадането на канадските визи за българи и румънци беше блокирано. Причината - Белгия отказа да подпише търговското споразумение между Европейския съюз и Канада, известно като СЕТА, по време на заседанието на Европейския съвет по външна политика и търговия във вторник.
Вижте протеста срещу подписването на СЕТА в нашата галерия
Белгийското правителство отказва да подпише текста заради възраженията на белгийската Валонска провинция и социалистите.
Очаква се след седмица да има развръзка.
„Работим много интензивно, за да разберем белгийските притеснения и да удовлетворим исканията на Брюксел. Оптимист съм, че ще успеем и ще стигнем до подписване на споразумението, макар че още не сме на този етап”, обясни еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом. Тя даде срок на Валония до петък да се съгласи за подписването.
Условието на България, за да парафира споразумението,
е отпадане на визите за български граждани, за да може да се развива успешно търговията с Канада. Правителството в София се договори с Отава този процес да се осъществи поетапно от 1 май догодина.
Подписването на споразумението трябва да стане на специална
среща между Канада и ЕС следващата седмица,
но ако дотогава не бъде преодоляна белгийската съпротива, това може да се отложи.
Малкият белгийски регион Валония предизвика трус с гласуването си против сделката, известна като CETA. Това означава, че и Белгия не може да се присъедини към споразумението и го оставя в състояние на неопределеност след преговори, продължили седем години. Вотът на Валония заплаши да осуети подписването на дълго отлаганото споразумение от канадския премиер Джъстин Трюдо в Брюксел на 27 октомври, което би открило пътя за частично прилагане на CETA. По време на срещата четирима активисти на „Грийнпийс” се спуснаха с въжета на фасадата на сградата.
„Грийнпийс” се противопоставя на споразумението CETA и го определя като „троянски кон”
към по-амбициозната сделка между ЕС и САЩ, по която в момента се преговаря.
Битката за приключване на търговското споразумение е важна и за Великобритания, тъй като мнозина виждат в CETA потенциален модел за връзки с Обединеното кралство след Брекзит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!