Руски съд в град Киров призна опозиционера Алексей Навални (Navalny.ru) за виновен в присвояване на средства от държавното предприятие "Кировлес" през 2009 г. и го осъди на пет години лишаване от свобода, предаде Интерфакс.
Магистратите разпоредиха Навални да бъде арестуван в съдебната зала.
Сложени му бяха белезници и той бе изведен под стража,
съобщиха Ройтерс и Франс прес. Съдът реши, че са неоснователни твърденията на Навални, според които обвинението е политически мотивирано, посочва Интерфакс.
Съдията Сергей Блинов наблегна върху "тежестта на престъплението" и "обществената опасност".
В мотивите на присъдата съдията посочи самопризнанията на бившия директор на "Кировлес" Вячеслав Опалев, сключил сделка със следствието и получил условна присъда.
Съдията посочи и данни от записани телефонни разговори и електронна кореспонденция на подсъдимия, за които обаче адвокатите на Навални твърдят, че са получени от съда незаконно.
Съдът определи Навални като организатор и ръководител на кражба на имущество в особено големи размери - дървен материал за близо половин милион долара.
Според присъдата опозиционерът е разработил престъпния си план като съветник на местния губернатор Никита Белих, действайки съвместно с бизнесмена Пьотър Офицеров, посочен в делото като негов съучастник, осъден днес на четири години затвор и също арестуван, информира ИТАР-ТАСС.
Адвокатите на Навални обявиха, че ще обжалват. Те поясниха, че ще подадат иск до 28 юли.
Днешното съдебно заседание бе отразено от над 100 руски и чуждестранни журналисти, по-специално от Европа, Япония и САЩ, посочва "Интерфакс".
Европейски страни и ЕС изразиха безпокойството си от осъдителната присъда.
Реакцията на Брюксел беше формулирана в изявление на дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън. "Предполагаемите обвинения срещу тях (Навални и Офицеров, бел. ред.) не бяха подкрепени подобаващо с доказателства по време на процеса", се посочва в изявлението, прочетено от говорител на Аштън. В текста се подчертава, че на процеса е имало процедурни пропуски, което поражда въпроси за ситуацията с човешките права в Руската федерация. Аштън призовава за преразглеждане на присъдите на апелативна инстанция, се казва в изявлението.
"Обезпокоени сме от осъждането на Навални, но се надяваме, че пътищата за обжалване на присъдата не са изчерпани и че присъдата може да бъде променена на апелативна инстанция", заяви Филип Лайо, говорителят на френското министерство на външните работи.
Подобна беше реакцията и на британския министър на външните работи Уилям Хейг, който написа в акаунта си в "Туитър", че правосъдието в Русия е "селективно" и че присъдата срещу Навални не е в съответствие с "международните задължения на Русия в областта на правото".
Берлин обвини руското правосъдие в липса на безпристрастност, предаде Ройтерс. "Характерът на процеса и суровата присъда са още едно доказателство, че руската съдебна система не е независима", заяви Маркус Льонинг, представителят по въпросите за човешките права на германското външно министерство.
"Германското правителство следеше с внимание процеса срещу руския политически опозиционер Алексей Навални. Допустимо е да се съмняваме силно, че въпросът за извършено криминално деяние е стоял на първо място в този процес", заяви говорителят на правителството Щефен Зайбер.
САЩ също изразиха дълбокото си разочарование от присъдата, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС. "Ние сме дълбоко разочаровани от осъждането на Навални и от очевидно политически мотивирания процес", заяви в "Туитър" американският посланик в Москва Майкъл Макфол.
Руски правозащитници също определиха делото срещу Навални като политическо
Адвокатите на бившия петролен магнат Михаил Ходорковски, прочул се с критики срещу Кремъл и излежаващ присъда за финансови измами, сравняват процеса срещу Навални с едно от делата срещу техния клиент.
Самият Ходорковски определи присъдата като предвидима и неизбежна и призова руснаците да окажат съпротива на "руската репресивна машина", предаде Франс прес.
Бившият съветски президент Михаил Горбачов подчерта, че делото срещу опозиционния лидер все още не е приключило. "Всичко по това дело ми беше ясно - началото му, това че то беше при закрити врата, как се разглеждаше в съда. Не искам да навлизам в подробности, но тази история остави у мен много тежко впечатление", заяви Горбачов. "Уверен съм, че използването на съда за целите на борбата с политическите опоненти е недопустимо", каза бившият съветски лидер.
Вчера Навални бе регистриран като кандидат на опозиционната партия РПР-ПАРНАС в предстоящите избори за кмет на Москва.
Днес обаче говорителката на Навални - Анна Ведута – каза, че той
няма да участва в изборите.
"Официално потвърждавам, че Навални оттегля кандидатурата си за кмет на Москва", заяви тя.
Директорът на неговия предизборен щаб Леонид Волков пък призова за бойкот на вота, предаде Франс прес.
По-рано днес избирателната комисия съобщи за Интерфакс, че Навални няма да бъде изключен от списъка, тъй като присъдата не е влязла в сила и може да бъде обжалвана.
Междувременно в. "Независимая газета" анонсира насрочения за днес в Санкт Петербург - "столица на три революции", масов неразрешен протест в подкрепа на Навални.
Изданието съобщава, че тази вечер и в Москва предстои "народен сбор на несъгласни" - те ще се обявят срещу "уреждането на сметки с политически опоненти чрез наказателни дела". Наблюдатели очакват няколко хиляди участници, колкото събра и предишният протест в началото на процеса.
След провинцията този вид прояви стават все по-популярни и в столицата. Там приканват хората да излязат без лозунги и символи на Червения площад в знак на солидарност с преследваните по всички политически дела, посочва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!