С ъветът за сигурност на ООН прие с единодушие резолюция в подкрепа на мирен план за Сирия, предвиждащ властите и опозицията да започнат преговори идния месец, предадоха световните агенции.
Ройтерс определя мярката като
рядка проява на единодушие между великите сили
за един конфликт, който отне живота на над четвърт милион души. Русия е основен съюзник на сирийския президент Башар ал Асад и заедно с Китай досега налагаше вето на всички подкрепяни от Запада резолюции за налагане на санкции срещу режима в Дамаск.
Текстът призовава генералния секретар на ООН Бан Ки-мун да събере страните в сирийския конфликт възможно най-скоро на мирни преговори, които да бъдат водени на основата на Женевското комюнике и на решенията на Международната група в подкрепа на Сирия (т. нар. Виенски процес).
Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура прогнозира, че е реалистично поканите да бъдат изпратени през първите дни на следващия месец, а самите преговори да започнат между неговата среда и край.
Предвидено е в срок от шест месеца този процес да доведе до
установяване на авторитетно и включващо всички групи управление,
което да не е доминирано от никоя религиозна общност, както и до договаряне на график за изготвяне на нова конституция.
Свободни и честни избори трябва да бъдат произведени под надзора на ООН до 18 месеца след приемането на основния закон.
Резолюцията призовава враждуващите страни да спрат да атакуват цивилни и да работят за прекратяване на огъня. В същото време тя признава, че мирният процес няма да сложи край на конфликта, тъй като в него участват и терористични групировки като „Ислямска държава“ и сирийският клон на „Ал Кайда“ – „Джебхат ан Нусра“ (Фронт на победата).
Резолюцията
не споменава най-спорния въпрос, който е основна спънка пред дипломатическите усилия за решаване на конфликта – политическото бъдеще на Асад.
Тя се ограничава да каже, че преходът ще бъде дело на самите сирийци, като подчертава, че „сирийският народ ще реши бъдещето на Сирия“.
Текстът на резолюцията бе съгласуван в петък от министрите на външните работи на 17 страни от Виенския процес за Сирия. Сред участниците в срещата бяха външните министри на Съединените щати и Русия – Джон Кери и Сергей Лавров. Двамата и редица техни колеги присъстваха и на заседанието на Съвета за сигурност, на което бе приета резолюцията.
Кери призна след гласуването, че
остават остри разногласия за политическото бъдеще на Асад.
Западът, Турция и редица арабски сунитски страни са категорично против оставането на сирийския президент на власт. Русия и шиитски Иран обаче са основни негови поддръжници.
Според нашата оценка Асад е загубил своята способност и авторитет, за да може да обедини страната,
коментира Кери след гласуването.
Решенията какво точно преходно правителство ще бъде формирано в Сирия трябва да бъдат взети до 1 – 2 месеца, призова държавният секретар на САЩ.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров изрази оптимизъм, че споразумение за създаване на правителство на националното единство в Сирия може да бъде взето до шест месеца. Резолюцията подчерта, че политическият преход в Сирия трябва да е дело на самите сирийци, изтъкна Лавров. Той определи този факт като „ясен отговор на опитите за налагане на решение отвън... по някои въпроси, включително за (политическото бъдеще на Асад)“. Сирийският народ трябва да избере сам своето бъдеще, включително съдбата на президента Асад, заяви лаконично руският външен министър.
Франция е поискала в ООН гаранции, че Асад ще се оттегли от власт, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс. Той попита риторично как един човек, който е отговорен за масовото избиване на собствения си народ, може да го обедини.
В Сирия няма да бъде постигнат мир, докато Асад е на власт, предупреди британският министър на външните работи Филип Хамънд. Той се аргументира, че сирийският президент е отговорен за голяма част от жертвите в страната.
Политическият процес в Сирия трябва да бъде определен от самите сирийци чрез преговори между властите и опозицията, заяви китайският външен министър Ван И. Той подчерта, че двете най-важни неща са страните в сирийския конфликт да започнат преговори и да прекратят огъня под контрола на ООН. „Без мирни преговори, прекратяването на огъня не може да бъде устойчиво. Без прекратяване на огъня, мирните преговори не могат да продължат, за да дадат резултати“, се аргументира Ван И.
Само сирийците могат да определят своето бъдеще по пътя на диалога и без външна намеса, заяви сирийският постоянен представител в ООН Башар Джаафари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!