Десетки хиляди гневни протестиращи излязоха на традиционните митинги за първи май в няколко страни в Европа, засегнати тежко от икономическата и финансова криза.
Яростни бяха демонстрациите в Бангладеш, където рухнала фабрика в покрайнините на столицата на Бангладеш Дака отне живота на над 400 души. Хиляди хора се включиха в шествията по повод Деня на труда с искане за смъртно наказание за собственика на сградата.
Хиляди се включиха в шествие в Мадрид в защита на работните места
и срещу мерките за строги ограничения. Те размахваха знамена с надпис "6 202 700", показващ рекордния брой хора, които са загубили работата си. "Тази строгост се руши и ни убива", заяви испански банкер в Мадрид, посочвайки стегнатата политика, която "изстисква" бюджета на страната.
Хосе Антонио Себастиан е на 50 години, инженер по професия, който споделя, че е от "щастливците, които все още работят. Въпреки това той се страхува, че скоро ще се присъедини към редиците на безработните, които обхващат 27% от трудоспособното население. "Със скоростта, с която се унищожават работни места в Испания, мисля, че това скоро ще се случи и на мен. Нямам друг избор освен да търся работа в чужбина", каза той.
В шествието републиканските червено-жълто-лилави знамена напомниха за нарастващите съмнения относно легитимността на монархията в момент на икономическа и социална криза, в която Испания е затънала от 2008 г. и която предизвика дълбока криза на доверието в институциите.
Страната е подложена от 2012 г. на план за строги икономии, наложен от европейските институции, за да възстанови публичните си финанси. Той предвижда икономии от 150 млpд. евро до края на 2014 г.
Междувременно стачката в Гърция спря фериботи и блокира обществения транспорт в Атина. Улиците бяха изпълнени с ярки знамена, развени от почти 13 хил. души, отговорили на призива на профсъюзите и левите групи да се обединят, изправяйки се пред шестгодишната рецесия и болезнените съкращения на работни места.
"Чувстваме единствено несигурност. Нямаме мотивация да учим, нищо не е сигурно", каза 21-годишният студент Йоргос Таволарис, уплашен от високите нива на безработица, която достига зашеметяващите 59% сред младите под 25 годишна възраст.
В неделя гръцкият парламент гласува да се приеме закон, който ще позволи съкращаването на 15 хил. държавни служители като част от мерките за икономии, наложени от международните кредитори в замяна на крайно необходимите спасителни средства.
Франция, където безработицата достигна рекордно високо ниво от 3,2 млн. души, също се включи в протеста на Деня на труда.
Близо година след избирането на Франсоа Оланд лидерката на крайнодясната партия разкритикува остро "продължаването на тъмните времена"
и се представи като "светлина на надеждата" за френския народ в речта си на площад Опера в края на традиционното шествие.
Говорейки пред море от френски национални знамена, Льо Пен заяви, че страната "затъва в абсурдна политика на безкрайни строги ограничения, защото трябва да спасим една система на всяка цена..., защото винаги трябва да казваме "да" на Брюксел, на Берлин, разбира се, и при всички обстоятелства на магнатите от големите финанси, на техните сервилни слуги от Централната банка във Франкфурт или на Европейската комисия".
Според Марин льо Пен народът на Франция "разбира, че нищо не се е променило" от една година, че страната продължава да премина през същия тунел. Сред плакатите, издигнати от тълпата, бяха "Оставка на Оланд", "Синьо, бяло, червено, Франция на французите", "Ние сме си у дома...".
Както всяка година на 1 май кортежът постави венец пред статуя на Жана Д`Арк, светица на Католическата църква и символ на гордост за крайната десница, заради това, че оглавява френските сили в победата срещу английските армии през 15-ти век.
Папа Франциск призова днес политическите лидери да направят всичко възможно за създаване на нови работни места.
Според Светия отец безработицата се дължи на икономическа визия "извън нормите на социалната справедливост".
"Приканвам политиците да направят всичко възможно, за да задействат отново пазара на труда", заяви Светият оцет пред хилядите събрали се на площад "Свети Петър" за редовната му седмична аудиенция
"Работата е определяща за човешкото достойнство", обясни той. "Мисля си за хората, не само младите, остават без работа често заради изповядвана от обществото икономическа визия, градяща се върху егоистични печалби извън нормите на социалната справедливост", каза папа Франциск.
Той осъди "робския труд" в Бангладеш, където преди седмица рухна сграда с шивашки цехове и загинаха над 400 души.
В турския град Истанбул полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия срещу протестиращите.
Много хора, сред които и фотограф на Франс прес и двама полицаи, бяха ранени при сблъсъците. Над 30 души, повечето от които полицаи били ранени. Извършени са 72 ареста. Стотици демонстранти, които се събраха по призива на леви партии и профсъюзи, отговориха, като замерваха полицаите с камъни.
"Смърт на фашизма", "да живее 1 май", скандираха протестиращите. Сблъсъци станаха и в три квартала, водещи към площад "Таксим". Улиците към площада бяха затворени и барикадирани, за да се попречи на демонстрантите да стигнат до него. Много живеещи наблизо хора и минувачи пострадаха заради газа. Управителите на малките квартални ресторанти раздаваха лимони на демонстрантите, тъй като лимоновият сок облекчава последиците от сълзотворния газ.
Истанбулският офис на премиера Реджеп Тайип Ердоган, който се намира в квартал Бешикташ, беше ограден с барикади, охранявани от десетки полицаи и бронетранспортьор на силите за борба с безредиците. Хиляди полицаи бяха мобилизирани в днешния ден.
Група от тридесетина феминистки, развяващи виолетови знамена и скандиращи "всички заедно срещу фашизма", беше разпръсната от полицаите със сълзотворни гранати, които задушиха демонстрантките. За сметка на това Денят на труда беше отбелязан без инциденти на поне два площада в Истанбул, съобщиха местните телевизии.
Турското правителство реши да забрани демонстрациите за 1 май на известния площад "Таксим", тъй като прецени, че започналият ремонт през ноември миналата година ще затрудни гарантирането на сигурността на очакваните десетки хиляди демонстранти.
Около 20 хил. протестираха в Хърватия,
където безработицата възлиза на 22%. Профсъюзните лидери предупредиха, че дават "последен шанс на правителството да промени посоката на управление".
В същото време в Русия, президентът Владимир
Путин раздаде награди "Герой на труда"
на руснаци след възраждането на съветската традиция тази година. В реч на площад Константинов в Санкт Петербург, предавана по телевизията, Путин похвали петимата медалисти, които "донесоха слава на родината си със своя труд".
"Медалът "Герой на труда" е още една стъпка към възстановяването на приемствеността на традициите и силните връзки между различните ери и поколения. Можем да вървим напред само, опирайки се на нашето културно и духовно наследство", допълни той със силно патриотичен тон. "Създаването на силна, богата Русия е възможно само с нашия усилен труд", каза още Путин.
Първомайските демонстрации в Москва протекоха без сериозни нарушения на реда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!