Eдиният от мъжете, качил се с чужд паспорт на борда на изчезналия малайзийски самолет, е идентифициран и не е замесен в тероризъм, съобщиха от малайзийската полиция.
Името на 19-годишния младеж е Пуриа Нур Мохамад Мехрад. Той е иранец и се е
опитвал да стигне до Германия, където живее майка му.
Продължава разследването по отношение на втория мъж, който е пътувал с откраднат паспорт.
Властите подчертават, че качването на двама души, които са пътували с откраднати паспорти, на борда на самолета несъмнено е пробив в сигурността.
Експертите обаче подчертават, че е
това е сравнително разпространена практика в този регион, разглеждан като "гара разпределителна" нелегални кандидат-мигранти.
Билетите, купени за полета, са били издадени от тайландска агенция на иранец, съобщи ДПА.
Агенцията се позовава на полицията. Двата билета са купени в четвъртък от две тайландски туристически агенции в курорта Патая. Те са били резервирани от мъж на име Али, който се обадил по телефона от частен номер от Иран.
Билетите били платени в брой от друг иранец, който държи магазин в тайландския курорт. Той е бил разпитан, но полицията не е открила нищо подозрително. Рано е да се каже дали това е случай, в който са замесени терористи, каза шефът на полицията в Патая.
Следователи в Малайзия обаче се отнасят скептично към предположенията, че боингът на "Малейжа еърлайнс", който изчезна в събота с 239 пътници на борда, е станал мишена на терористично нападение, предаде Ройтерс, позовавайки се на американски и европейски правителствени източници, близки до разследването.
Съдбата на самолета, изчезнал от радарите около час след излитането си от Малайзия, все още е обвита в тайна, макар че трети ден продължава издирването на машината и по въздух, и по вода.
Не се изключва вероятността трагедията да е свързана с тероризъм, но малайзийските власти казват, че
засега няма сериозни доказателства в подкрепа на такова твърдение.
Американски източници смятат, че катастрофата може да е била предизвикана от механични или технически проблеми.
В същото време източниците признават, че засега няма обяснение какво се е случило и къде е самолетът.
Против хипотезата за терористично нападение говори фактът, че самолетът не е установил автоматично контакт със системата, която следи данните на полета, след като е изчезнал от радарите, а е бил оборудван с компютър, който автоматично "говори" със сушата чрез кратки съобщения.
Освен това на прегледаните няколко пъти сателитни снимки на района, направени от американски шпионски спътници,
не се вижда във въздуха да е станала експлозия.
От утре районът на търсенето в морето ще се разшири. Засега не са намерени никакви останки от изчезналия самолет.
Няколко телефона на пасажери от изчезналия bоинг продължават да звънят,
уверяват хора, опитали да се свържат с близките си, съобщава в. "Вашингтон пост".
Логичното е тези телефони да не функционират, ако се намират под вода или ако самолетът се е разпаднал на части, отбелязва вестникът.
Сайтът China.org, цитиран от в. "Фигаро, посочва, че 19 семейства са подписали общо комюнике, в което заявяват, че няколко телефонни номера са още активни.
Тези близки опитаха да влязат в контакт с властите, за да проследят телефоните и да намерят следите на самолета, но за момента не са получили отговор.
Китай използва 10 спътника в операцията по издирване
на изчезналия в събота самолет, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирайки вестник "Цзъфанцзюн бао" – органа на китайските въоръжени сили.
Основната задача на спътниците е да пращат висококачествени космически снимки на земната повърхност от района на издирвателно-спасителните работи, пише вестникът. Те дават също и сведения за метеорологичната обстановка и улесняват връзката между участниците в операцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!