Македонски медии: Скопие остава в чакалнята за ЕС
Източник: ЕПА/БГНЕС
6

С наближаването на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, което ще се проведе на 19 и 20 декември, се засилват коментарите в медиите в Скопие - за това дали ще бъде определена дата за започване на преговори на Македония за присъединяване към Европейския съюз.

За пети път Македония няма да получи дата за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз. Това става ясно от официалната позиция на Атина, изразена от заместник-министъра на външните работи на Гърция Димитрис Куркулас.

Нерешеният спор за името между Македония и Гърция

Спорът за името Македония възникна още с отделянето на държавата от бившата Югославска федерация през 1991. Атина твърди, че това е име на нейна северна провинция и може да бъде използвано за предявяване на претенции към Гърция от страна на Скопие. Неразрешеният проблем спира европейската и атлантическата интеграция на Македония.

За получаване на дата за започване на преговори за присъединяване е необходимо съгласието на всички страни членки, заяви преди дни Херман Ван Ромпой, председател на Съвета на Европа.

Няма условия за начало на преговори на ЕС със Скопие, това е заявил заместник-министърът на външните работи на Гърция Димитрис Куркулас.

Медиите в Македония предават неговото изявление от вчера, в което Димитрис Куркулас е заявил: Нашето становище е, че няма условия за начало на преговори със Скопие, предаде телевизия "Сител".

Той повтори становището на гръцкото правителство, че Атина е направила стъпки, които той нарече "храбри", и че е ред на Скопие "да отговори на тях с цел подобряване на добросъседските отношения". Според Куркулас по този начин "ще се отворят европейските и евроатлантическите перспективи на съседната страна".

"В сегашната ситуация не очаквам да се вземе решение за започване на преговори на Македония с Европейския съюз", това каза евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов.

Според него освен нерешения спор за името с Гърция, остава висящ и проблемът с подписването на договор за добросъседство между България и Македония.

Преди година България постави като условие - Декларацията от 1999 г. на министър-председателите да прерасне в договор за добросъседство между двете държави, след което България ще подкрепи Македония за определянето на дата за започване на преговорите с ЕС.

Министърът на външните работи Кристиан Вигенин заяви преди седмица, че: "Без подписването на договора за добросъседство и сътрудничество, няма как България да отвори пътя на Македония към Европейския съюз (ЕС)".

Той каза още, че трябва да се засилят контактите на политическо равнище и да се създаде повече доверие между политическите ръководства на двете страни и между гражданите.

Министърът подчерта, че не само договорът за добросъседство и сътрудничество е проблемен за Република Македония по отношение на надеждите й да тръгне по пътя на членството в ЕС, но има и ред други въпроси от вътрешната политика, които са във фокуса на вниманието не само на България, но и на други страни.

"България се опитва да съдейства по подготовката на Македония за преговорите”, каза още министър Кристиан Вигенин.

Преди седмица бе представено и социологическо проучване на Агенция "АФИС", според което - 56% от българите са съгласни, че преди започването на преговори за приемането на Македония в Европейския съюз, трябва да се сключи договор за добросъседство между България и Македония.

Медиите в Скопие съобщиха, че са представени поправките на проекторезолюцията на ЕП за Македония, след като срокът за тяхното внасяне изтече в сряда.
Докладчикът за Македония Ричард Хоуит е заявил, че евродепутатите са внесли солиден брой поправки.

"Съществува силен дебат за страната, за нейното европейско бъдеще, за предизвикателствата, пред които е изправена. Ще има съществени забележки, които ще бъдат дебатирани и ще гласуваме за тях", заявил Хоуит.

"Но като докладчик съм убеден, че ще успеем да достигнем до компромиси, които са в интерес на страната и нейното европейско бъдеще", казал още Хоуит.

Той изрази надежда, че евродепутатите ще се съгласят с позицията му в проекторезолюцията, че има липса на доверие в процеса на преговорите за името, както и че между Македония и България съществува дух на добри отношения и ново сътрудничество.

Проекторезолюцията на Хоуит е обявена преди провеждането на Европейския съвет следващата седмица и с това той смята, че ще окаже влияние.

"Смятам, че преговорите с Македония за присъединяване към ЕС трябва да започнат и ще кажа защо: Това не е само в интерес на страната, а и на Европейския съюз и се надявам, че ще се окаже натиск върху някои правителства, за да вземат правилното решение в следващите няколко дни", това е заявил Хоуит пред телевизия "Алфа".

Дебатът за поправките и гласуването на проекторезолюцията за Македония ще се състоят във втората половина на януари 2014 г.

Преди дни се проведе среща на премиера Никола Груевски с председателя Съвета на Европа Херман ван Ромпой, на която македонският министър-председател е представил напредъка на страната по пътя на евроинтеграцията и е защитил очакванията на македонските граждани.

Скопският вестник "Дневник" цитира неофициална информация, според която ван Ромпой е проявил интерес към постигнатото от Македония, но е заявил, че за начало на преговорите е необходимо съгласието на всички държави членки.

"Истинският проблем на Македония е вътрешен и институционален, свързан с демокрацията, върховенството на закона, етническата кохезия и цялостно прилагане на Охридския рамков договор. Въпросът за името между Македония и Гърция не е двустранен, а открит международен проблем".

Това е заявил гръцкият външен министър Евангелос Венизелос пред участниците в срещата на НАТО в Брюксел, съобщи преди седмица македонският вестник ”Дневник”.
Според изданието гръцкият външен министър не бил единственият, който имал тази позиция. Позицията, че Атина не е единствената пречка за членство в ЕС и НАТО, се разпространявала и вътре в страната.

Заседание на Европейския съвет ще се проведе в Брюксел, на 19 и 20 декември 2013 г. В дневния ред на са темите: общата политика за сигурност и отбрана; икономически и паричен съюз и икономическа и социална политика и разширяване, миграция и енергетика.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 5 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 7 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 9 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 9 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 10 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 11 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 11 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 11 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 11 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 11 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 11 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

<p>Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв (СНИМКИ)</p>

“Беше целият в кръв“: Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв в Москва

Свят Преди 11 часа

През последните години няколко служители на ФСБ са загинали при подозрителни обстоятелства

Снимката е илюстративна

"Ла Ниня" най-накрая е тук: Каква зима ни очаква

Любопитно Преди 11 часа

"Ла Ниня" има тенденция да увеличава активността на ураганите в Атлантическия океан

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 12 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Първа област въвежда противоепидемични мерки

Първа област въвежда противоепидемични мерки

България Преди 12 часа

Към момента не се обмисля вариант за обявяване на грипна ваканция