М аймуни развиха дългосрочен имунитет срещу ебола след ваксинация, предаде Би Би Си.
Това повишава вероятността за успех при тестове с хора, твърдят специалисти.
Експериментът на Националния институт по здравеопазване в САЩ показа, че имунитетът може да издържи най-малко 10 месеца.
Клиническите изпитания на ваксината върху хора ще започнат тази седмица в САЩ и скоро ще обхванат Великобритания и Западна Африка.
Инжектиране с ваксината, базирана на вирус, причиняващ хрема при шимпанзета и макаци, е изградило у животните "пълна защита в краткосрочен план и частично в дългосрочен план" срещу ебола, отбелязват авторите на изследването, публикувано в сп. "Нейчър медисин" (Nature Medicine).
При последвалата реваксинация обаче е постигнат "дългосрочен имунитет", обясняват специалистите.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) вече повече от 2000 души са починали от вируса на ебола, който продължава да се разпространява в Западна Африка. Данните касаят само Гвинея, Либерия и Сиера Леоне и не включват жертвите на болестта в Нигерия и Сенегал. Най-много са починалите в Либерия - 1089, в Гвинея те са 517 и в Сиера Леоне - 491.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун съобщи, че световната организация ще създаде кризисен център за ебола със задачата за спре разпространението на вируса в следващите шест до девет месеца в засегнатите страни и да не допусне болестта да порази и други държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!