Руският външен министър Сергей Лавров предупреди, че съобщенията за използване на химически оръжия в Сирия не бива да се използват като предлог за чужда военна намеса в сирийския конфликт, предаде Ройтерс.
Въпросът за химическите оръжия стана предмет на спекулации и провокации, заяви Лавров след среща с колегите си от балтийските страни. Не изключвам възможността някои сили да използват случая, за да заявят, че "червената линия е премината и че е необходима външна интервенция", каза шефът на руската дипломация.
Лавров освен това призова Турция да даде повече информация във връзка със съобщението, че на турска територия били задържани бунтовници със зарин.
Русия, която е отдавнашен съюзник и доставчик на оръжие за Сирия, неведнъж е предупреждавала да не се предприема интервенция в Сирия, заявявайки, че сирийският народ трябва сам да определи съдбата си.
Москва държи бързо да бъдат установени всички факти за евентуално използване на химическо оръжие в Сирия от страните в конфликта, каза Лавров.
В това отношение той подкрепя становището на германския министър на външните работи Гидо Вестервеле. "Секретариатът на ООН допусна голяма грешка, когато не обърна внимание на молбата на сирийското ръководство да се разследват съобщенията за използване на химически отровни вещества на 19 март в Алепо", заяви Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Руският външен министър призова световната общност да реши на чия страна е, дали е с тези, които искат насилствена смяна на властта, или с тези, които са готови да решават проблемите чрез преговори. Русия има интерес всички проблеми да се разглеждат комплексно, световната общност да не гледа на нещата като с капаци, да не се концентрира върху незабавна задача: да се махне един лидер, после да се махне друг лидер и да не се обръща внимание на последиците от такива действия, каза Лавров.
Той съобщи, че сирийският външен министър Уалид Муалем е готов да оглави делегацията на Дамаск на конференцията "Женева 2".
Говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич днес изрази опасения, че сирийската опозиция може да използва отровни вещества с провокационна цел, за да оправдае интервенция в Сирия, предаде ИТАР-ТАСС. През последните дни се появява информация, че екстремистки и открито терористични организации, действащи в Турция, Ирак и Сирия, разполагат с бойни отровни вещества, с оборудване, технологии и прекурсори за тяхното производство и това буди сериозна загриженост, добави Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!