Н яма разумна алтернатива на подобряването на отношенията със САЩ и ЕС, заяви руският външен министър Сергей Лавров в открита лекция за външната политика на Русия.
Убедени сме, че
засилването на конфронтацията в Евроатлантическото пространство води до задънена улица.
Опитите да се осигури европейската сигурност без Русия, дори против Русия, са обречени на провал и това е доказано от историята, каза още Лавров.
Да се чертаят нови разделителни линии и да се издигат нови икономически и визови прегради в днешния глобален свят е очевиден анахронизъм, смята руският външен министър.
По думите му стратегическата цел на Москва в сътрудничеството ѝ с ЕС е поетапното построяване на единно икономическо и хуманитарно пространство от Атлантика до Тихия океан при неделима система за сигурност, при която никой няма да укрепва своята безопасност за сметка на другите. Русия също така настоява за сътрудничество между ЕС и Евразийския икономически съюз.
Относно отношенията между Русия и САЩ Лавров заяви, че те
не могат да бъдат определени като нова Студена война, но определено на този етап са достигнали дъното.
Настъпилият период на захлаждане в отношенията между Русия и САЩ ще бъде дълъг, каза още той.
„Русия последователно ще разяснява утопичността на опитите за връщане към еднополярен свят. Този период, настъпил в нашите отношения, ще бъде дълъг, не само защото украинската криза ще отнеме известно време и всички ще трябва да мислим за обединяване на усилията си в конструктивно русло, а не в руслото на едностранните санкции. Той ще бъде дълъг и затова, че
общата преоценка на американците на тяхното място в света,
осъзнаването от тях на това, което се случи през последното десетилетие, на безалтернативността на по-нататъшното засилване на тенденцията към полицентричност, към укрепване на новите центрове на икономическа и финансова мощ и на политическо мнение, ще изисква време“, каза министърът.
„Но тези процеси вече текат, те се наблюдават в рамките на Г-20, на Шанхайската организация за сътрудничество, в на БРИКС (групата Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), в Латинска Америка“, добави Лавров.
Антируските санкции на ЕС бяха приети под натиск от САЩ
вече след подписването на примирие в Украйна. Това сочи, че основната им цел е била да затвърдят „лидерството“ на Вашингтон, „да се използва Украйна като дразнител в отношенията между Русия и Европа“, каза още Лавров.
„Светът преминава през период, когато се сменят епохите. Стана очевидно, че либерално-капиталистическият модел на развитие не е универсален. Провъзгласен беше краят на историята, но това не се състоя. Стана очевидно, че за днешния етап от международните отношения е характерна конкуренцията, и то не само в икономиката и финансите, а конкуренцията между ценностни ориентири и модели на развитие“, подчерта Лавров.
„САЩ си присвоиха правото да се месят във вътрешните работи
на други държави под лозунга за защита на човешките права (...) Без резолюция на Съвета за сигурност на ООН или в нарушение на мандата на ООН бяха предприети военни интервенции в Югославия и Либия. САЩ заявиха дори, че имат право да прилагат сила където и да е“, посочи Лавров.
„Резултатът от присъствието на международната коалиция начело със САЩ в Афганистан е незадоволителен. Страната все още е твърде нестабилна, представлява извор на сериозни заплахи“, каза руският първи дипломат, споменавайки по-специално наркотиците и тероризма.
Мащабното дестабилизиране на Близкия изток и Северна Африка се отразява отрицателно на международната обстановка и води до натрупването на елементи на хаос, подчерта Лавров.
Русия подкрепя правителствата в Ирак, Сирия и други страни от региона в борбата им срещу религиозните екстремисти, жадуващи да вземат властта – „включително чрез мащабни доставки на оръжия и бойна техника“, каза още Лавров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!