Иняки Урдангарин изглеждаше като перфектния кралски зет: красив, от добро - макар и не благородническо - семейство и бивш олимпийски спортист.
Но сега 43-годишният съпруг на испанската принцеса Кристина е замесен в безпрецедентен корупционен скандал, който заплашва да опетни цялото кралско семейство.
Засега крал Хуан Карлос се държи на разстояние от
своя зет, когото някога обичаше безрезервно, докато испанските
медии почти всекидневно правят
разкрития за съмнителните бизнес сделки на Урдангарин.
Урдангарин, който носи титлата херцог на Палма де Майорка, беше професионален състезател по хандбал. Неговият отбор спечели бронзови медали на олимпийските игри в Атланта през 1996 г. и в Сидни през 2000 г.
Именно на игрите в Атланта той се срещна с Кристина, три години по-възрастна от него и средното от трите деца на Хуан Карлос и кралица София. Принцесата веднага била привлечена от високия синеок спортист, съобщиха по това време клюкарски списания. Двойката се ожени през 1997 г. и сега има четири деца. Няколко години, след като сключи брак, херцогът се оттегли от активния спорт и се посвети на бизнес дейности, въпреки неписаното правило в испанското кралско семейство членовете му да избягват корпоративни кариери.
Точно това правило следваше Кристина, докато години наред работи с благотворителната фондация "Ла Кайша".
Междувременно
Урдангарин се справяше толкова добре финансово,
че двойката си купи малък дворец в Барселона.
В момента обаче прокурорите разследват институт "Ноос" - организацията с нестопанска цел, която херцогът ръководи между 2004 г. и 2006 г. Той работи също за компании като телекомуникационния гигант "Телефоника".
Разследващите смятат, че Урдангарин и бизнес партньорът му Диего Торес са използвали института и влиянието на херцога, за да организират събития, свързани със спорта и туризма, на Балеарските острови, както и в източната автономна област Валенсия.
Според обвиненията срещу тях, те искали прекалено високи
цени за събитията и
дори взимали пари за услуги, които никога не
извършвали,
насочвайки повече от 1 млн. евро (1,35 млн. долара) държавни и частни средства в собствените си компании.
Торес вече официално е заподозрян по случая. Постепенно това може да стигне до Урдангарин и дори до Кристина, която беше замесена с института "Ноос" и с компанията за недвижими имоти на съпруга си "Аисоон", съобщава ежедневникът "Мундо".
Испанците се чудят защо кралската двойка се премести с децата си в САЩ през 2009 г. Дали не са искали да избягат от разследващите, които тогава започваха да проучват дейностите на Урдангарин?
Сега
херцогът се завърна в Испания, за да защити "честта и невинността си",
както самият той се изрази в кратко комюнике. Кралският дворец "Сарсуела" отказа да коментира "частни" въпроси, като само изрази своето "пълно уважение" към законовите решения.
Но Кристина - седмата по ред престолонаследничка - почти не се появява в публичното пространство, а според някои съобщения крал Хуан Карлос е притеснен от последствията, които скандалът може да има.
Ежедневникът "Паис" цитира сестрата на краля, принцеса Пилар, според която кралското семейство е "много афектирано".
Испанското кралско семейство се радва на огромна популярност,
но тя се дължи предимно на успеха на Хуан Карлос в
предотвратяването на опит за държавен преврат през 1981 г.
Кралят е казвал, че представителите на кралското семейство
всеки ден трябва да печелят правото си да управляват,
съзнавайки, че страната има също и силна републиканска традиция.
През последните години антикралските настроения са
нараснали,
особено в североизточната автономна провинция Каталония, където сепаратистите смятат кралското семейство за символ на централизираната испанска държава.
Регионалистките и крайнолевите републикански партии скоро обърнаха внимание на случая с Урдангарин, като каталонския сенатор Жорди Гийо обяви, че ще се бори за въвеждане на закон, забраняващ на членове на кралското семейство да имат нещо общо с компании.
Те не трябва да имат други приходи, освен тези, които държавният бюджет отрежда за тях, твърди той. Представителите на кралското семейство, виновни за някакво престъпление, трябва да бъдат лишени от всичките си благороднически титли, добави Гийо. Валенсианският клон на крайнолявата партия Обединена левица призова Урдангарин да върне публичните средства, които институтът "Ноос" е получил.
"При положение, че държавата инвестира 8,9 млн. евро в испанската монархия през 2011 г., гневът ни е дори още по-голям", заяви партията.
Ако се установи, че херцогът е виновен, "нека си плати за това като всеки друг гражданин, без никакви привилегии", каза националният лидер на партията Кайо Лара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!