На 19 февруари канцлерът Ангела Меркел обяви, че бившият източногермански правозащитник Йоахим Гаук ще бъде следващият президент на Германия.
Той бе подкрепен за поста и от управляващата коалиция, и от най-голямата опозиционна партия.
72-годишният Гаук ще бъде избран официално на 18 март от Федерално събрание.
Освен бивш правозащитник в ГДР, Йоахим Гаук е и бивш пастор.
Той се ползва с голям морален авторитет, който ще му е нужен, за да поеме пост, опетнен от скандали.
Високият усмихнат мъж с побелели коси, който почти винаги говори тихо, е роден през януари 1940 г. в Рощок (Североизточна Германия).
Когато е още дете, баща му е арестуван и осъден на 25 години затвор от съветски военен съд. Изпратен е за няколко години в лагер в Сибир.
Гаук решава да стане пастор в Лутеранската църква на ГДР, която по това време се радва на относително спокойствие. В автобиографията си "Зима-лято, пролет-есен", която излиза през 2009 г., той обаче разказва за произволните арести от политическата полиция на Източна Германия, Щази, на които е бил свидетел.
Гаук използва положението си на пастор, за да защитава правата на човека
и при първите демонстрации през 1989 г. става говорител на опозиционния колектив "Нов форум" в Рощок.
На 3 октомври 1990 г. е избран да ръководи центъра за съхранение и използване на архивите на Щази. Заема този пост 10 години, с което се превръща в олицетворение на разкриването на истината за бившата комунистическа диктатура. Това го прави черната овца за лявата радикална партия "Левите".
Гаук се самоопределя като
"консерватор от либералната левица" и "истински патриот",
когато през 2010 г. приема да се кандидатира за президент.
Става изключително популярен - сп. "Шпигел" го нарича на първа страница "по-добър президент" няколко седмици преди изборите. Подкрепян от социалдемократите и от Зелените, за всеобща изненада за малко не успява да получи поста - Меркел предпочита кандидата от мнозинството Кристиан Вулф.
За пресата, обаче, Гаук остава "президентът на сърцата".
Оставката на Вулф в петък след скандал с подаръците, получени от богати приятели и опитите му за сплашване на пресата, върнаха Гаук на политическата сцена.
С подкрепата на християндемократите на Меркел, либералният й съюзник Свободната демократическа партия - либерали, Социалдемократическата партия и Зелените, избирането му от федералното събрание, в което влизат депутати от Бундестага и представители на политическия свят и гражданското общество, избрани от регионалните парламенти, е само формалност.
Но дори и при всеобщо избирателно право, той най-вероятно щеше да бъде избран с мнозинство. Проучване, публикувано във вестник "Билд", го поставя
начело в списъка на проучените личности с 54%.
Йоахим Гаук прояви скромност при първото си изявление снощи на пресконференция, на която бе обявена кандидатурата му, като предупреди, че не е "нито Супермен, нито непогрешим мъж".
Гаук, който смята, че ще бъде "пътуващ професор по политика", иска преди всичко съгражданите му да разберат отново, че живеят в добра страна и могат да я обичат.
Скандалът около президентската институция в Германия обаче
разклаща коалицията на Меркел.
Консерваторите на канцлера обвиниха в понеделник коалиционния си партньор "в огромна злоупотреба с доверие" заради подкрепата за опозиционния кандидат Йоахим Гаук за президент на Германия - ход, който накара и канцлерът да го подкрепи въпреки дълбоките й резерви, предаде Ройтерс.
Германският в."Билд" съобщава, че при преговорите в неделя между нея и лидера на Свободната демократическа партия (СДП), Филип Рьослер, за малко не се е стигнало до разпадането на управляващото дясноцентристко коалиционно правителство. Според таблоида Меркел е обвинила Рьослер, че е поставил в опасност съществуването на коалицията, подкрепяйки Гаук, срещу чиято номинация преди канцлерът публично се обяви преди по-малко от две години.
Както се твърди, лидерът на СДП останал непреклонен в позицията си и малко след това представителите на партията на Меркел, Християндемократическия съюз (ХДС), и традиционния й коалиционен партньор Християнсоциалния съюз (ХСС) с голяма неохата склонили да подкрепят Гаук.
Според слуховете представителите на ХДС/ХСС са реагирали изключително остро на позицията на СДП. Изказванията са варирали от "огромна злоупотреба с доверие", която може да има сериозни последици за бъдещото сътрудничество, до "изнудване" от страна на свободните демократи.
Ако Меркел не се беше съгласила да подкрепи кандидатурата, тя щеше да бъде въвлечена в тежка битка с опозицията и коалиционните партньори, която щеше да отвлече вниманието й посред дълговата криза в еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!