Д оговорите за доставка на петрол сорт Брент през ноември поскъпнаха рязко с 6,5% вчера в Лондон, до 48,96 долара за барел.
Добиваният в Северно море сорт е еталон за цените на около 80% от международно търгувания нефт, включително и за руския Urals, предназначен за износ, който е основната суровина за горивата, продавани в България.
Причината за рязкото поскъпване на петрола е, че членките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се договориха вчера за намаляване на общата квота за добив за първи път от 8 години насам.
Планира се нефтът, изпомпван от страните от нефтения картел, да бъде ограничен до общо 32,5 милиона барела дневно, при добивани близо 33,2 милиона барела сега. Решението бе взето на неформална среща на ОПЕК в Алжир.
Страните от картела се договориха още конкретните равнища на добива за всяка от тях да бъдат определени на редовното заседание на организацията през ноември във Виена.
ОПЕК планира да обърне към държавите производители на петрол, които не членуват в нея, за да се присъединят към ограничаването на нефтопроизводството.
Русия, която е най-големият производител на черното злато извън картела, вече обяви, че е готова да участва в такова споразумение.
Целта е да се ограничи предлагането на суровината в глобален мащаб и по този начин да се излезе от сегашното състояние на пренасищане на пазара и ниски цени.
Изпомпваният от страните от ОПЕК нефт е около 40% от добивания в света. Най-големият производител на суровината обаче е Русия, която през септември увеличи добива с 400 000 барела, до рекордните 11,1 млн. барела на ден.
Петролът тръгна нагоре, пазарът достигна точка на пречупване
Краят на петролната ера идва с евтини горива
През последните няколко години страните производителки на петрол, включително и тези от ОПЕК са в яростна конкуренция за пазарен дял, причинена от значително нарастване добивите на шистов нефт в САЩ. Това обаче доведе до свръхпроизводство и понижаване на цените, което породи финансови проблеми в много петролни държави, а някои, като Венецуела, са изправени на ръба на фалита.
Ограниченията на добивите няма да важат за три страни-членки на ОПЕК – Иран, Либия и Нигерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!