Гората Аокигахара, в полите на най-високата планина в Япония - Фуджи, е известна с гъстата си вечнозелена растителност и с факта, че всяка година тук се самоубиват над 100 души.
Поне толкова тела прибират властите годишно, но може би много други лежат неоткрити.
Защо толкова много японци избират точно това място, за да сложат край на живота си, остава загадка. Предполага се, обаче, че първите самоубийци са били "вдъхновени" от роман, чието действие се развива на това място, пише британският таблоид "Дейли мейл".
Днес на входа на гората има
табела, която призовава потенциалните самоубийци да размислят.
На нея пише: "Животът ти е ценен дар от родителите ти. Моля те, помисли за родителите, братята, сестрите и децата си. Не го задържай в себе си. Говори за проблемите си". Следва телефон на асоциацията за предотвратяване на самоубийствата.
Геологът Азуса Хаяно изучава гората от повече от 30 години. Той също няма обяснение защо Аокигахара се е сдобила с такава печална слава, но и признава, че за последните 20 години самият той се е натъкнал на повече от 100 тела.
При една от обиколките си Хаяно взима снимачен екип със себе си. Документалният филм, заснет от него, започва с кадри на изоставен автомобил в началото на гората. На предната седалка лежи отворена пътна карта. "Тук е от месеци - казва Хаяно на екипа. - Предполагам, че собственикът е влязъл в гората от тук и повече не е излязъл."
Смразяващото видео показва тела, висящи от дърветата, но и личните вещи, оставени от самоубийците, често носещи следи на стрес и нерешителност.
Хаяно разказва, че се е случвало да намира импровизирани палатки от мушама; кукла, забита на дърво; дори "наръчник на самоубиеца" с описания на примки.
Въпреки смущаващия брой на самоубийците, има и такива, които явно
променят решението си в последния момент.
Несигурни дали са готови да умрат, те често развиват касетофонни ленти след себе си, които да им покажат пътя обратно към сигурността.
"В повечето случаи, ако проследиш лентата, намираш нещо в края й – или тяло, или следи, че някой е бил тук", разказва Хаяно.
Според него самоубийствата в Япония са се променили през годините. Ако едно време самураите са запазвали честта си с ритуално харакири, днес самоубийството е следствие от социалната изолация на модерния свят, на безличния и самотен живот в ерата на интернет.
"Днес можем да изживеем целия си живот онлайн - казва Хаяно. - Но истината е, че все още имаме нужда да виждаме лицето на другия, да прочетем изражението му, да чуем гласа му, за да разберем напълно емоциите му".
Видео. Предупреждаваме ви, че не е за хора със слаби нерви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!