„Това е време на несигурност, но е и време за смелост. Не можем да отстъпим пред крайната бедност. Не можем да отстъпим пред промените в климата. Не можем да отстъпим пред конфликтите. Ако получа честта да поведа тази велика организация, ще го направя с независимост, единство, състрадание и безмилостен устрем към резултатите”. С тези думи започна изслушването на българския кандидат за Генерален секретар на ООН Кристалина Георгиева.
Вижте всички, оглавявали ООН, в нашата галерия.
Тя подчерта, че ще използва опита си от Световната банка, за да подобри управлението на финансистите на организацията, така че всички да имат максимална полза от средствата. Георгиева подчерта, че може да привлече нови източници на финансиране за ООН.
След това тя посочи основните предизвикателства, пред които е изправен светът – военни конфликти, бежанските кризи, крайната бедност в някои райони, бързите климатични промени.
Георгиева разказа трогателна история как преди време се разхождала в София с 18-месечната си внучка, която силно плачела, а само ден след това е трябвало да бъде в болница в Сахел в Африка, където имало деца, толкова слаби, че нямали сила да проплачат. По думите ѝ те били така тихи, че било зловещо. Според нея „в богат свят като нашия, това не бива да се случва“.
„ООН трябва да отразява това, което става по света и да отговаря адекватно на глобалните предизвикателства”, заяви Георгиева. Нещо, с което в момента организацията не се справя дотам добре.
Попитана за кризата с бежанците, Георгиева коментира, че в „съвременния свят никой не може да бъде сигурен, че утре няма да стане бежанец“.
Тя подчерта няколкократно богатия опит, който е натрупала в Световната банка и структурите на Европейския съюз.
„Успешно съм ръководила реформи, благодарение на които организациите са ставали по-активни. Във всеки един от случаите, аз съм комбинирала отговорност към всеобхватността с фокус върху резултатите и когато е била необходима дипломация, за да се съчетаят различните национални интереси спрямо общата цел”, уточни Георгиева.
„Имаме задължението да се борим с всяка форма на дискриминация и всяка форма на нарушаване на правата на хората”, посочи тя.
Георгиева поясни, че нейният брат е женен за украинка от Харков. Тя подчерта, че има мирно споразумение за разрешаване на конфликта в Украйна, което трябва да се спазва.
„Добротата е универсална. Виждала съм хора, които нямат нищо, но помагат на другите. В съвременния свят обаче омразата расте. И моята основна работа като Генерален секретар на ООН ще бъде да усиля гласа на добротата”, заяви в заключение тя.
Георгиева в момента е заместник- председател на Европейската комисия. Тя се включи в надпреварата за върховния пост в ООН преди по-малко от седмица.
В първите пет предварителни гласувания в Съвета за сигурност убедително начело е бившият португалски премиер и върховен комисар на Световната организация за бежанците Антониу Гутериш. Българският кандидат Ирина Бокова не беше класирана в челните места, което стана формална причина за издигането на кандидатурата на Кристалина Герогиева.
С по-добри шансове ли е Кристалина Георгиева да оглави ООН
Кристалина влиза официално в битката за ООН, тя с пръв коментар
Евродепутати доволни от решението за Кристалина
Следващото предварително гласуване ще се състои в сряда. Целта е Съветът за сигурност да стигне до консенсус за една кандидатура, която да бъде представена пред Общото събрание на ООН.
Новият Генерален секретар на ООН трябва да получи поне 9 гласа „насърчавам” от 15-те държави в Съвета и да няма нито един глас „не насърчавам” от 5-те постоянни членки - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!