Б ързият край на надпреварата за ООН беше особен удар за Кристалина Георгиева - българският еврокомисар, чието участие в състезанието продължи едва няколко дни, пише британският вестник "Гардиън" (The Guardian) часове след вчерашното неформално и тайно, но важно гласуване.
Самата Георгиева реагира в профила си във "Фейсбук", като благодари за номинацията и подкрепата и изрази съжаление, че няма жена от Източна Европа да е следващият генерален секретар на ООН:
Съветът за сигурност вчера взе неочаквано бързо решение и избра португалския министър-председател Антониу Гутериш да наследи поста на Бан Ки Мун от началото на следващата година, като се очаква това решение да се потвърди и днес, след 17 часа българско време.
Именно вчера стана ясно, че настроенията жена от Източна Европа да оглави ООН няма да станат факт, Ирина Бокова зае четвъртото място, а Кристалина Георгиева - осмото. Срещу Бокова гласува една от страните, имащи право на вето, а срещу Георгиева - две. Смята се, че една от тях е именно Русия - заради евросанкциите срещу Москва, които Георгиева като еврокомисар подкрепи. Победата на Гутериш беше безапелационна. Той спечели 13 гласа в своя подкрепа и 2 „въздържали се”, без никой да гласува против него. Кандидатът на второ място – словакът Мирослав Лайчак, имаше 7 гласа в своя полза и 6 против, от които два от имащите право на вето страни.
Реакции след вота: Борисов да поеме отговорност за фиаското
Ето и резултатите от вчерашното гласуване, като данните са съответно за вот „подкрепям“, „не подкрепям“, „нямам мнение“ от 15 общо с право на вот.
1. Антониу Гутериш (13-0-2);
2. Вук Йеремич (7-6-2);
3. Мирослав Лайчак (7-6-2);
4. Ирина Бокова (7-7-1);
5. Хелън Кларк (6-8-1);
6. Сузана Малкора (5-7-3);
7. Дануло Турк (5-8-2);
8. Кристалина Георгиева (5-8-2);
9. Сърждан Керим (5-9-1);
10. Наталия Герман (3-11-1).
Според анализ на Ройтерс обаче Бокова е втора,
а Кристалина Георгиева - девета: Генералният директор на ЮНЕСКО се нарежда непосредствено след фаворита Антониу Гутериш, следват Вук Йеремич и Мирослав Лайчак.
Тук Ройтерс показва как се променя класацията след всяко неформално изслушване:
Secretary general consensus - Former Portuguese Prime Minister Antonio Guterres elected U.N. chief: https://t.co/zToIFBoOag #nextsg pic.twitter.com/01NoGzuaXZ
— Reuters Graphics (@ReutersGraphics) October 5, 2016
Вижте всички, оглавявали ООН, в нашата галерия
Чуждата преса за представянето на двете българки
Генералният директор на ЮНЕСКО беше предпочитаният избор на Москва, пишат британски вестници. Но САЩ и Великобритания я виждат като прекалено близка до Русия, обобщава NOVA.
Много европейски страни смятаха Кристалина Георгиева за силна кандидатура, но руснаците не я приемат, защото е част от административния апарат, наложил икономически санкции на Москва, казва италианската преса.
В рядка проява на единство, всички 15 посланици на Съвета се спряха върху кандидатурата на Гутериш,
който ръководи Върховния комисариат на ООН за бежанците от десетилетие, и обявиха, че ще потвърдят избора си по време на официалното гласуване в четвъртък.
Светкавичният край на борбата за главния пост в ООН беше изненада за всички. Много от анализаторите очакваха избирателния процес да се проточи чак до края на октомври, тъй като всяка една от големите сили се бореше да промотира собствените си фаворити.
Някои дори смятаха, че Русия, която в момента е начело на Съвета за сигурност, ще блокира Гутериш заради желанието си постът да бъде зает от представител на Източна Европа.
Големият въпрос е дали Гутериш е трябвало да предложи на Русия и Китай
големи отстъпки, като високи политически или мироопазващи постове в централата на ООН, за да му позволят да спечели. Това може да не стане ясно за няколко седмици или месеци".
Най-много негативни гласове е получил бившият президент на Словения Данило Тюрк с 4 от общо 5-те възможни.
Новият Генерален секретар на ООН трябва да получи поне 9 гласа „насърчавам” от 15-те държави в Съвета и да няма нито един глас „не насърчавам” от 5-те постоянни членки - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Тайното гласуване е с три възможности - окуражителен, неокуражителен или без мнение.
Особеното е, че за пръв път петте страни-постоянни членки на Съвета за сигурност (САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания) използваха цветни бюлетини вчера.
Кристалина Георгиева пред ООН: Ще усиля гласа на добротата
С по-добри шансове ли е Кристалина Георгиева да оглави ООН
България номинира генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова за свой кандидат на 11 февруари тази година. След като в края на септември на петото гласуване в Съвета за сигурност, тя завърши на шесто място, България реши да оттегли подкрепата си от нея и да издигне заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Ирина Бокова обаче реши да не се оттегля от надпреварата и така се оказа, че сред претендентите за поста има две българки.
Кой е Гутериш
Антониу Мануел де Оливеира Гутериш (Antonio Manuel de Oliveira Guterres) е португалски политик.
Завършва Техническия университет в Лисабон. От 1992 до 2002 е генерален секретар на Португалската социалистическа партия (Partido Socialista) и парламентарист. Премиер-министър в периода 1999 – 2002, председател на Социалистическия интернационал (1999 – 2005). Върховен комисар за бежанците на ООН от юни 2005 г. Антониу Гутериш е вдовец с 2 деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!