Френски войници започнаха военна интервенция в Мали, заяви президентът на Франция Франсоа Оланд, цитиран от световните агенции.
"Френски сили оказват от днес следобед помощ на малийската армия в борбата с терористичните елементи", каза в Париж президентът. Той подчерта, че френската военна намеса в Мали ще продължи "толкова дълго, колкото е необходимо".
Президентът на Мали Дионкунда Траоре отправи молба към Франция да му окаже помощ в борбата с ислямистките екстремисти, които напредват към столицата Бамако.
Френската бойна авиация е нанесла най-малко един въздушен удар в Мали, призна френският външен министър Лоран Фабиюс, цитиран от Ройтерс.
Той добави, че доколкото му е известно, Франция е единствената страна, която помага със сила на малийското правителство да се справи с бунтовниците, контролиращи Северно Мали.
Според Фабиюс ислямистите искат да създадат терористична държава и заради това Франция е предприела военната интервенция, предаде АФП. "Възползвайки се от времето от взимането на решения от международната общност до тяхното прилагане, терористичните и криминални групи се придвижиха на юг. Те се опитаха да установят контрол над цялата територия на Мали и да създадат терористична държава", каза Фабиюс пред журналисти в Париж.
В Мали е обявено извънредно положение, а армията настъпва срещу ислямистките въоръжени групи на север, предаде АФП.
Според Франсоа Оланд резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за Мали означава, че действията на Франция са в съответствие с международното право. По думите на президента военната намеса в Мали е в защита на 6000-те френски граждани в Мали - бивша френска колония.
Франция от месеци води кампания за международна военна намеса в африканската държава срещу ислямските екстремисти, които контролират северните територии на страната.
Великобритания подкрепя военната намеса на Франция в Мали, обяви в социалната мрежа "Туитър" британският външен министър Уилям Хейг. Говорител на Форин офис уточни, че Хейг предлага своята "политическа подкрепа" на Париж.
АФП съобщи, че и Икономическата общност на държавите от Западна Африка (ИОДЗА) е разрешила незабавно изпращане на войски в Мали.
"Председателят на организацията, след консултация с лидерите на страните и съобразно с резолюция 2085 на Съвета за сигурност, разреши незабавно изпращане на войски в рамките на Международните сили за подкрепа на Мали", гласи декларацията на президента на Кот д'Ивоар и председател на ИОДЗА Аласан Уатара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!