Френският Сенат - горната камара на парламента, одобри законопроекта, криминализиращ отричането на всеки геноцид, признат от френските закони, включително арменския, предадоха Ройтерс и ДПА.
Текстът бе одобрен с гласовете на 127 сенатори, 86 гласуваха против.
Законопроектът бе подкрепен от двете основни групи в парламента - на управляващия Съюз за народно движение и на Социалистическата партия, тъй като и двете големи партии се надяват да спечелят гласовете на арменската общност във Франция за предстоящите през пролетта президентски избори.
Текстът бе приет от Националното събрание - долната камара на парламента, на 22 декември.
Той предвижда наказание от една година затвор и глоба от 45 000 евро за
отричане на геноцид, признат френските закони
Геноцидът над арменците бе признат от френския парламент през 2001 г. Другият признат геноцид е нацисткият холокост.
Текстът предизвика дипломатическа криза между Париж и Анкара. Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че Анкара ще наложи нова серия от мерки срещу Франция, ако Сенатът приеме текста.
След одобряването му от Националното събрание Турция замрази политическото и военно сътрудничество с Франция.
Според Армения в периода 1915-1917 г. в Османската империя са били избити 1,5 млн. арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 и 500 хил. и категорично отхвърля тезата за геноцид.
Сега законопроектът трябва бъде представен за
одобрение от президента Никола Саркози,
който се очаква да го утвърди преди парламентарната ваканция в края на февруари, отбелязва Ройтерс.
Приемането от френския Сенат на законопроекта, криминализиращ отричането на арменския геноцид, е проява на тотална липса на уважение към Турция, заяви турският министър на правосъдието Садуллах Ергин, цитиран от Франс прес.
Веднага след като френският Сенат одобри снощи законопроекта, Ергин заяви пред Си Ен Ен Тюрк, че за Турция този закон е недействителен.
Франция отвори мрачна страница в историята си, като криминализира арменския геноцид, написа в "Туитър" председателят на Комисията по външните работи в турския парламент Волкан Бозкир.
"Ако законът бъде обнародван от правителството, последиците ще бъдат трайни.
Франция е на път да загуби стратегически партньор,
каза говорителят на турското посолство, цитиран от АФП.
Турското министерство на външните работи също осъди гласуването.
Турция без колебание ще приложи срещу Франция мерките, които сметне за подходящи, се казва в комюнике на турското МВнР.
Остро осъждаме това решение, което от всяка гледна точка е проблематично и е пример за безотговорност, гласи комюникето, цитирано от АФП и Ройтерс.
Арменският външен министър Едуард Налбандян, обратно, нарече
гласуването във френския Сенат историческа инициатива,
която ще допринесе за предотвратяване на други престъпления срещу човечеството, предаде Франс прес.
Този ден ще бъде изписан със златни букви не само в историята на приятелството между арменския и френския народ, но и в летописите на защитата на човешките права по света, посочва министърът в комюнике.
Освен това гласуването ще укрепи съществуващите механизми за предотвратяване на престъпления срещу човечеството, се казва в комюникето.
Гласуването в Сената е логично продължение на признаването от Франция през 2001 г. на факта, че избиването на арменци е било геноцид.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!