Новият свети отец сам обясни, че взема името на свети Франциск от Асизи, който е бил известен като покровител на бедните и смирените, заяви архиепископът на Ню Йорк Тимъти Долън.
"Той винаги е бил голям почитател на св. Франциск. Пътува с метрото, обича да общува с хората, рядко ползва кола и шофьор", разказа отец Гилермо Марко, негов най-близък сътрудник в архиепископството на Буенос Айрес, подчертавайки
неговия скромен начин на живот.
"Дори като кардинал той продължи да води живота на обикновен свещеник. Папа Франциск е безупречен човек", подчертава отец Гилермо.
Аржентинецът Хорхе Марио Берголио, който вчера се възкачи на престола на Свети Петър, е първият папа от американския континент, наричан от Йоан-Павел Втори "континентът на надеждата", тъй като на него живеят най-много католици в света -около 580 млн. вярващи, коментира Хосефа Суарес от Франс прес.
Франциск, първият папа с неевропейски произход от повече от 1200 години,
оглави Католическата църква в момент на криза и латиноамериканският му опит би трябвало да повлияе, когато преценява дали да запази традиционалисткия курс на своя предшественик Бенедикт Шестнайсети или да го обнови, адаптирайкисе към изискванията на своето време, смятат анализаторите.
Бразилският кардинал Раймунду Дамасену Асис, председател на бразилската Национална епископална конференция, увери - дни преди избирането на Берголио, че за разлика от Европа латиноамериканската Католическа църква е съхранила своя "жив и динамичен" характер и по тази причина може да помогне много на новия папа.
"Църквата в Латинска Америка преживява много специален момент на голям мисионерски ентусиазъм, на стремеж към приближаване до хората в бедните предградия на големите градове,в нашите общности", отбеляза неотдавна той в телефонно интервю за АФП.
В името Франциск е заложена програмата на новия папа. Трябва да се прочете за живота на свети Франциск от Асизи, който е един от най-почитаните светци в католическата църква и светец покровител на Италия. Там ще се разбере какво предстои за католическата църква оттук нататък", каза за БТА отец Валтер Горра, енорийски свещеник към католическата катедрала "Св. Павел от Кръста" в Русе.
"Преди да коментираме кой е новият папа и какъв е като човек, трябва да кажем за това, което стана през последния месец - до момента, в който папа Бенедикт Шестнайсети изненадващо подаде оставка. Не трябва да крием скандалите. Трябва да се зададе нов завой, който ще покаже, че църквата отговаря на злото с добро. Нужни са дълбоки промени и по-точно лична промяна у всеки християнин", каза отец Валтер.
По думите му за оттеглянето на папа Бенедикт Шестнайсети е имало различни коментари, след това се появили прогнози кой ще бъде новият папа, за това какви партии имало в конклава, за кого ще гласуват кардиналите и за кого не.
"Но трябва да се научим да четем историята с очите на Бог.
Бяха посочени различни имена за новия папа, но беше избран съвсем друг човек. Това означава, че кардиналите не решават сами, а това го прави Бог. Колкото и да говорят за един или друг, съвсем различно е когато влязат в конклава, когато пред себе си имат един лист, а в ръцете си химикалка, с която трябва да напишат пред Бога онзи, който ще ръководи църквата. Там разбират каква отговорност имат. Фактът, че на петото гласуване имахме папа, означава, че всички тези разделения, които бяха писани, са изчезнали", обясни отец Валтер и допълни, че "трябва да четем историята и от земята, и от небето".
Отецът обясни, че от началото на избора, в църквата са започнали продължителни молитви. "Молихме се Бог да даде светлината на кардиналите да изберат не този, за който мислят, а този, който е избран от Бога. Ясно е, че Бог не чете вестници, не чува прогнозите, не вижда статистиката, но чува молитвите на вярващите, които толкова дълбоко през тези дни са го молили. Затова кардиналите не са избрали сами новия папа, а цялата църква, която се е молила", каза отец Валтер.
"Когато видях белия дим, заплаках от радост. За мен нямаше значение кой ще бъде. Важното е, че имаме папа и че той ще бъде достоен за този пост. Моята радост беше още по-голяма, когато той избра името Франциск. С начина си на живот през 13 век свети Франциск зададе един нов завой, една голяма промяна в църквата", заяви отец Валтер.
Той посочи, че като кардинал новият папа е живял скромно, смирено, дори си е готвел сам. "Всички тези малки неща, които се виждат в началото, ще бъдат и посоката на църквата. Всеки от нас обаче е отговорен за тази промяна", каза отец Валтер. По думите му изборът на папа е знак за новост.
"Ние трябва всички да се питаме какво да правим за бъдещето, да видим от какво църквата има нужда и какво можем да направим в тези времена за нея", каза отец Валтер. Според него човек без вяра е половин човек. "Когато не признаваме Бог или го отстраняваме от нас, човек става половина, която е свързана само със земята и няма връзка с небето. Липсва ли тази връзка - между земята и небето, човек губи значение и всяко нещо, което прави е временно - за тук и сега. Човекът трябва да намери Бога, за да познае себе си, да намери смисъл и значение за живота си и да знае за какво живее. Тогава ще има промени. Трябва да мислим за това, което ще бъде утре, какво можем да правим всички заедно "за", а не "срещу". Тогава животът ще се нормализира и ще стане по-добър", смята отец Валтер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!