„Да остане ли Обединеното кралство член на Европейския съюз?“
Това ще бъде въпросът, на който британците ще трябва да отговорят с „да“ или „не“ на референдума след две години, съобщи британското правителство, цитирано от Ройтерс.
Подборът на думи е важен, тъй като кампанията на поддръжниците на еврочленството ще може да се води като кампания на положителния отговор „да“, което може би ще ѝ даде по-положителен имидж от този на опонентите, отбелязва Ройтерс.
Дори само този факт, според в. „Дейли телеграф“, е победа за премиера Дейвид Камерън, който бе обвиняван, че в предишния референдум за оставането на Шотландия в състава на Обединеното кралство, е допуснал отговорът с „да“ да остане за шотландските националисти, защото въпросът бе формулиран дали Шотландия трябва да се отцепи. Смята се, че това е засилило позициите на сепаратистите. Сега Камерън, ако успее да предоговори приемливи нови условия за британско членство, ще води позитивна кампания за вот с „да“.
Правителството оповести въпроса, докато се готви да внесе законопроект, който да гарантира, че до края на 2017 г. ще бъде проведен референдум относно оставането на страната в Европейския съюз.
Преизбраният премиер Дейвид Камерън пък започва двудневна обиколка в редица европейски столици, търсейки подкрепа за усилията си за реформи в ЕС.
Според „Дейли телеграф“ фактът, че Камерън иска бързо прокарване на специален закон за референдума за ЕС през парламента, подсказва, че
той се кани да организира вота още през идната година.
Плановете за такъв закон бяха изложени в речта на кралицата в парламента, с която тя представи програмата на новото еднопартийно правителство на консерваторите.
„Дейли телеграф“ добавя, че е имало вариант въпросът да бъде в малко по-различен вид: „Смятате ли, че Обединеното кралство трябва да бъде член на Европейския съюз?“. От избирателната комисия обаче предупредили, че доста хора в страна фактически не знаят, че тя е член на ЕС и имало „риск от недоразумение“.
Вестникът се спира и на предложените в речта на кралицата промени в изборното законодателство, от които става ясно, че около милион британски граждани, които са живели повече от 15 г. извън страната си,
няма да имат право да гласуват
в предстоящия референдум. Въпросът е много дискусионен, защото се предполага, че голяма част от тях биха подкрепили членството в ЕС.
Много яростна статия срещу регламента за референдума има в друг британски всекидневник – „Индипендънт“ . Авторът задава въпроса: „защо моите баба и дядо, преселили се преди над 60 г. във Великобритания от Италия и вложили десетки години труд в икономическия просперитет на страната, отгледали тук деца и внуци, които са британци по рождение и паспорт, няма да имат право да гласуват за еврочленството, само защото не са сменили гражданството си?. В същото време преселници от страни от бившата Британска общност от далечни краища на света, получили само преди година британски паспорти, ще могат да решават за еврочленството на референдума“.
Авторът в „Индипендънт“ вижда в тези мерки „дългата ръка“ не евроскептиците сред торите, които ще се опитат по такъв нечестен начин да си осигурят победа в референдума.
Вестникът „Гардиън“ пък се спира на започващата днес дипломатическа офанзива в Европа на премиера Камерън като част от стратегията му да лобира сред лидерите на страните членки относно неговото искане за предоговаряне на условията на британското членство в ЕС. Първата му среща е с холандския премиер Марк Рюте, след което отива в Париж за обяд с френския президент Франсоа Оланд. Утре му предстои среща с полската премиерка Ева Копач, а турнето му ще завърши със среща с германския канцлер Ангела Меркел, която според „Гардиън“ е ключов съюзник на Камерън в исканията му за дълбоки реформи в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!