В еликобритания гласува днес в най-оспорваните избори от десетилетия. Според последните социологически проучвания няма фаворит между Консерваторите на премиера Дейвид Камерън и опозиционната Лейбъристка партия на Ед Милибанд, отбелязва БНР.
Двете партии имат по около 33% подкрепа от избирателите и никоя не се очаква да спечели категорично мнозинство в 650-местния британски парламент. В последните часове от предизборната кампaния лидерите буквално се бореха за всеки глас.
Премиерът Дейвид Камерън призова избирателите да му дадат ясен мандат, за да избегнат задкулисните сделки и подкупите, докато либералите на Ед Милибанд се опитват да сключат коалиция с Шотландската народна партия. „Вие може да промените всичко като решите дали страната ни да върви напред, а не да се връща назад с Ед Милибанд. За това става дума”, зовеше Камрън.
Самият той също ще трябва да се обърне към по-малките партии, за да управлява. Настоящият му коалиционен партньор Ник Клег – лидер на либералдемократите, официално не е взел ничия страна.
Един от най-трънливите въпроси в предизборната надпревара беше имиграцията. На него заложи и третата според социолозите – Евроскептиците от ЮКИП начело Найджъл Фарадж.
„Само като се разведем с Европейския съюз и си върнем контрола над границите ни, можем да дадем на британския народ това, което иска и подкрепя. Затова настояваме за австралийска точкова система, с която да се решава кой може да идва и да се установява в страната ни”, категоричен е Фарадж.
Консервативният финансов министър Джордж Озбърн предупреди, е равният резултат във вота ще има много дестабилизиращ ефект за Великобритания.
Защо британците гласуват в четвъртък
Парламентарните избори във Великобритания се произвеждат в четвъртък от 1935 г. Официално изискване за датата на изборите няма до 2011 г,
когато е приет закон, според който те трябва да се произвеждат на всеки пет години в първия четвъртък на месец май.
Някои британци смятат, че традицията да се гласува в четвъртък произлиза от това, че този ден от седмицата е бил пазарен в повечето градове. Така хората можели да отидат и на пазар, и да гласуват.
Според други гласуването в четвъртък е свързано с факта, че магазините затваряли по-рано в този ден преди въвеждането на седемдневната работна седмица за тях. Така гласоподавателите имали повече време да стигнат до изборните секции.
Според трета популярна теория четвъртък бил избран за гласуване, за да се даде възможност за формиране на новото правителство през уикенда. През днешния четвъртък 30 млн. гласоподаватели ще изберат депутати в 650 избирателни окръга. За местата в парламента се борят близо 4000 кандидати.
Любопитен акцент е
датският премиер Хеле Торнинг-Шмит, която ще бъде днес във Великобритания, за да подкрепи своя съпруг лейбърист,
който е кандидат на парламентарните избори. Датската социалдемократка ще бъде в град Нийт, Южен Уелс, заедно с мъжа си Стивън Кинък. 45-годишният син на бившия лидер на лейбъристката партия Нийл Кинък се бори за депутатско място в района. Левоцентристката формация доминира на политическата сцена в Уелс от 20-те години на миналия век.
Самата Торнинг-Шмит, на 48 години, по-късно тази година я чакат избори у дома. Мандатът на сегашния датски парламент изтича на 14 септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!