В германската столица започнаха основните тържества по случай 25-годишнината от падането на Берлинската стена.
Край мемориалния комплекс „Берлинска стена“ на улица „Бернауер“ се състоя възпоменателна церемония, в която цветя положиха канцлерът Ангела Меркел, кметът на Берлин – Клаус Воверайт, германската държавна министърка по културата и медиите Моника Грютерс, дипломати и правозащитници.
В разположения наблизо Параклис на помирението – част от мемориала, бе извършено богослужение в памет на загиналите при опит да се прехвърлят през стената.
Меркел откри в изложбените зали на комплекса нова постоянна експозиция – „1961-1989. Берлинската стена“.
„Денят на свободата винаги е и Ден на паметта на жертвите“,
каза Меркел на при откриването. Канцлерът подчерта, че на този ден трябва да си спомним за всички, които бяха подложени на репресии от страна на министерството на държавната сигурност на бившата ГДР. „ГДР бе държава, в която не се спазваха правата на човека“ и в която управляваше силно идеологизиран режим, добави тя. „Годишнината от падането на Берлинската стена е сигнал на надежда за хората, оказали се в горещи точки. Ние можем да променим положението към по-добро – това е посланието от падането на стената. То е насочено преди всичко към жителите на Украйна, Сирия и Ирак, а също така към много други региони на нашия свят, където основните права и свободи се намират под заплаха или се потъпкват“, отбеляза тя.
Меркел изрази убеждение, че и други стени може да бъдат разрушени – „стени на диктатури, насилие, идеология, вражда“.
Падането на Берлинската стена показа, че „мечтите са осъществими“, заяви тя.
Мемориалът на „Бернауерщрасе“ е смятан за един от символите на разединена Германия. След като през 1961 г. започва строежът на стената, сградите от едната страна на улицата спадат вече към източната част на Берлин, а тротоарът пред тях – към западната.
Берлинската стена, издигната по цялата граница на ГДР със Западен Берлин на 13 август 1961 г., е била дълга 155 км, от които 43 км в чертите на града. Според ДПА над 100 хил. германци са се опитали да избягат от Източна в Западна Германия след издигането на стената. Около 600 от тях са били убити, като най-малко 136 души са намерили смъртта си на самата стена.
Кулминация на празненствата
ще бъде вечерта край Бранденбургската врата. В небето над Берлин ще се издигнат няколко хиляди светещи балона, инсталирани по протежението на премахнатата стена, които символизират падането ѝ и заличаването на границата между Източна и Западна Германия. При излитането на първите балони на сцената при Бранденбургската врата симфоничен оркестър и хор ще засвирят и запеят „Одата на радостта“ от Бетховен, след което на сцената ще се качат известни изпълнители и артисти, а очевидци ще разкажат спомени за събитията отпреди четвърт век.
На състоялата се вчера в Берлин ежегодна международна научна конференция „Падането на стените“ канцлерът Меркел заяви, че преди 25 години хората в Берлин са сътворили история. „Невъзможно е задълго да бъде потискан човешкият стремеж към свобода“, каза тя и добави, че е „необходимо мъжество, за да придобиеш свободата, но е необходимо и мъжество, да се ползваш от свободата“.
Датата е почетена и от „Гугъл“, като днешният дудъл показва кадри от радостта на берлинчани при падането на стената и фрагменти от нея в наши дни.
Папа Франциск отбеляза годишнина, като припомни ролята на своя предшественик Йоан Павел II и призова
да се строят „мостове, а не стени“,
предаде АФП. Стената дълго време символизираше идеологическото разделение в Европа и целия свят, напомни Светият отец по време на неделната молитва на площад „Св. Петър“ в Рим. „Падането ѝ бе внезапно, но стана възможно благодарение на продължителни и трудни усилия от страна на много хора, на техните борби, молитви и страдания, а някои жертваха и живота си. Първостепенна роля сред тях имаше папата светец Йоан Павел II“, добави римският първосвещеник.
Той отправи молитва „все повече да се развива културата, предполагаща срещи, способна да срути всички стени, които все още разделят света, и никога вече невинни хора да не бъдат преследвани, а понякога и убивани заради своите вярвания или религия“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!