Т урция и ЕС подписаха споразумение за реадмисия (за връщане в Турция на нелегалните имигранти, преминали в европейски страни), предаде Ройтерс.
Това стана на церемония в Анкара. Подписите си под документа поставиха турският външен министър Ахмет Давутоглу и еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Така Турция се задължава да приема обратно свои граждани, както и граждани на трети страни, които са преминали нелегално като имигранти в България или Гърция, а на сирийските бежанци, които Турция сега приема като гости, ще им даде статут на имигранти.
Давутоглу и Малмстрьом също така подписаха и
споразумение за започване на диалог за визова либерализация
на пътуванията на турските граждани в европейските държави. Преговорите по споразумението за реадмисия години наред бяха блокирани главно заради съмненията на Турция за готовността на ЕС да облекчи визовия режим, отбелязва агенцията.
Задължителните европейски визи за турските граждани ще отпаднат най-късно до три и половина години и те ще имат възможност да пътуват безвизово в европейските държави, заяви Давутоглу.
От друга страна обаче в споразуменията са залегнали доста тежки за Турция условия. Едно от тях е, че Анкара ще трябва да признае за легитимни и паспортите на гражданите на Република Кипър, което досега отказваше заради Кипърския проблем.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган коментира, че
в отношенията между ЕС и Турция е започнал нов етап,
предаде ИТАР-ТАСС. Когато ЕС отмени визовия режим за турските граждани, нито Турция, нито страните членки на ЕС няма да имат каквито и да било проблеми. Напротив, отмяната на визовия режим ще бъде поредна важна стъпка в нашите отношения. Турските предприемачи, културни дейци, спортисти ще могат по-бързо и спокойно да пътуват от една страна в друга, каза Ердоган, като добави, че Турция не е страна, която да е бреме за ЕС, а напротив, ще помогне "за намаляването на товара, който ЕС носи".
Турският премиер каза още, че Турция вече не е износител на работна ръка, а динамичната ѝ икономика през последните 10 години направи така, че страната се превърна в дестинация за хора, търсещи работа, посочва АП.
Темата е една от основните за турските медии днес.
"Визите няма да паднат, Турция ще се превърне в граничен полицейски участък", пише в заглавие турският в. "Биргюн". Експерти са оценили пред вестника възможните последствия от споразумението за реадмисия, "представяно от правителството като (път към) "безвизова Европа". Опирайки се на опита на други държави, специалистите очакват, че без задълбочени проверки бежанци ще бъдат обявявани за имигранти и ще бъдат връщани обратно. Според Волкан Гьорендаг от "Амнести интенешънъл" е неприемливо споразумението за реадмисия да бъде обект на пазарлъци при договарянето на безвизови пътувания за турците. Той напомни, че бежанците и имигрантите, преминаващи през Турция, отиват в България и Гърция, а по думите му системата за предоставяне на убежище на тези държави не работи както трябва, при което е
невъзможно да бъде направено разграничението между бежанци и нелегални имигранти.
Според него ще бъдат връщани обратно и хора, които според международните закони за правата на човека следва да бъдат защитени. Гьорендаг изразява съмнение в "невинността" на ЕС, "който издига границите си като крепостни стени и е създал армия "Фронтекс". Проф. Неше Йозген е на мнение, че представяйки споразумението за реадмисия пред обществото като "освобождаване от визите", правителството се опитва да накара хората да го преглътнат.
По същата тема в. "Радикал" задава въпроса "Готови ли сме за безвизова Европа?". Вестникът посочва, че с двете споразумения, подписани днес в Анкара, ще стане възможно до 3-4 години всички граждани, които притежават турски паспорти, да пътуват без визи в страните от Шенген. "Разбира се, ако тогава не се стигне до някаква сериозна криза между Турция и ЕС или ако държави членки като Кипър или Гърция не наложат вето...", пише още "Радикал".
Вестникът също цитира мненията на експерти, които изказват загриженост по повод споразумението за реадмисия. Дипломатически източници, цитирани от изданието, уверяват, че ще бъдат предприети мерки, с които да се попречи "Турция изведнъж да се превърне в басейн за нелегални имигранти", както и че споразумението за реадмисия ще влезе в сила едва след като мине през парламента, а
прилагането му ще стане факт три години, след като споразумението бъде гласувано.
Създадена ще бъде гражданска организация, която да спомогне за увеличаване на сигурността по границата, с което се очаква да намалее броят на нелегалните имигранти в Турция. Изградени ще бъдат центрове, където експулсираните имигранти да бъдат настанявани, а ЕС ще участва във финансирането им, посочват източниците. Вестникът изтъква, че в период, в който Турция я очакват последователно три пъти избори, девизът за безвизова Европа може да съживи отново отношенията с ЕС. "Радикал" допуска, че опозицията би могла да контрира това, определяйки го като предизборна маневра на управляващите, но заключава, че напредъкът по пътя към ЕС ще е повече от полза за Турция, отколкото за управляващата Партия на справедливостта и развитието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!