П ричината за потъването на натоварения със стотици мигранти кораб в Средиземно море в нощта на 18 срещу 19 април е претовареността на плавателния съд, както и погрешни маневри на капитана, съобщи прокуратурата в Катаня, на остров Сицилия, цитирана от АФП.
Прокуратурата обясни, че риболовният траулер се
преобърнал след сблъсък с притекъл се на помощ португалски товарен кораб,
но последният не носи вина за корабокрушението. Според прокуратурата то е било предизвикано „от една страна от погрешните маневри на капитана на траулера, който, при опита си да избегне товарния кораб, е предизвикал сблъсъка с него. От друга страна, претоварването с пътници на траулера, чийто баланс се е нарушил от погрешните маневри и от разместването на мигрантите на борда“.
При потъването на кораба, според Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), са
загинали повече от 800 души,
предаде АП. Говорителят на базирания в Женева комисариат Ейдриън Едуардс каза, че почти всички от 28-те оцелели са дали сведения. Той допълни, че според ВКБООН повече от 800 души са загинали, което прави инцидента в Средиземно море най-смъртоносния, регистриран досега.
Едуардс съобщи, че около 350 от намиралите се на кораба са били еритрейци. Останалите са били от Сирия, Сомалия, Сиера Леоне, Мали, Сенегал, Гамбия, Кот д'Ивоар, Етиопия и Бангладеш.
По данни на комисариата
около 1300 мигранти са се удавили в Средиземно море през април,
с което броят им от началото на годината е достигнал 1776. Това е 30 пъти повече от същия период на 2014 г., съобщи Международната организация по миграцията (МОМ), цитирана от АФП и ТАСС.
Друг служител на ВКБООН, Сара Хан, заяви, че беззаконието и пропускливите граници на Либия вероятно ще доведат до увеличаване на броя на бежанците, опитващи се да стигнат до Европа, тъй като страната е главната отправна точка за мигрантите. „Времето се подобрява и морето става по-спокойно, така че може да се очаква още бежанци да се отправят на път“, каза тя за германски медии, предаде ДПА.
Според ВКБООН между
600 хил. и 1 млн. души в Либия изчакват възможността да прекосят морето.
Според доклад на ООН бизнесът с трафик на хора в Либия само по море е бил с оборот 170 млн. долара през 2014 г., посочва в. „Файненшъл таймс“. Мигрантите плащат по около 1200 долара на човек да прекосят Либия и между 800 и 2000 долара за място в плавателен съд.
В Женева зам.-комисарят Фолкер Турк призова на пресконференция европейските лидери да подпомогнат в по-голяма степен Гърция и Италия за справянето с мигрантската криза в Средиземно море и да поставят опазването на човешкия живот в центъра на дебатите си, съобщи Ройтерс.
След случая с над 800-те удавени мигранти европейските министри приеха вчера план за действие от 10 точки и свикаха среща на високо равнище на съюза за четвъртък. ВКБООН приветства плана като добро начало. Турк каза обаче, че европейските политически лидери трябва да намерят адекватен отговор, основан на фундаменталните европейски ценности, човешките права и човешкото достойнство, отговорност и солидарност.
Френският президент Франсоа Оланд призова
„страните от Европа и отвъд нея“ да вземат мерки.
„Европейският съвет в четвъртък не може да е обикновен съвет, на който се вземат обикновени решения. Ще трябва да се отиде много по-далеч. Призовавам всички европейци и страните отвъд Европа да решат тези въпроси, които са станали непоносими в хуманитарен и в политически план“, каза Оланд, цитиран от АФП.
Междувременно австралийският премиер Тони Абът препоръча на ЕС да последва примера на страната му и
да отпраща всички мигранти, пристигнали по море,
за да избегне трагедии като корабокрушението от последните дни, предаде АФП. „Европейците спешно трябва да приемат много строга политика, способна да ликвидира трафика на хора в Средиземно море“, каза австралийският премиер.
Малко след идването му на власт през 2013 г. консервативният кабинет започна с помощта на войската операция „Суверенни граници“, целяща да обезсърчи бежанците, решили да пристигнат в Австралия по море. Сега военноморските сили спират мигрантските кораби и ги връщат в пристанището, откъдето идват, често пъти в Индонезия. Освен това, пристигащите с кораби в търсене на убежище се настаняват в бежански лагери на острови в Тихия океан. Дори ако молбите им след проучване бъдат сметнати за легитимни, Канбера не им разрешава да се заселят в Австралия. Те могат единствено да се завърнат в страната си, да живеят в островните лагери или пък в Камбоджа – бедна страна, с която Австралия е сключила съответно споразумение, пояснява АФП.
Правозащитниците критикуват тази политика. Според тях, Австралия просто стоварва своята отговорност върху други. ООН също осъди Канбера и я обвини, че не изпълнява ангажиментите си като страна, подписала конвенцията за бежанците от 1951 г., според която мигрантите имат право да искат убежище, добавя агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!