Е вропейският парламент (ЕП) одобри споразумението за асоцииране на Молдова с ЕС, което дава възможност за установяване на по-тесни политически и търговски връзки, съобщи пресслужбата на ЕП.
Европейските депутати подкрепиха споразумението с 535 гласа „за“, 94 „против“ и 44 „въздържал се“.
Йоханес Хан, еврокомисарят, отговарят за политиката на добросъседство, съобщи новината в „Туитър“ и изрази задоволство, че споразумението е гласувано
с голямо мнозинство.
Европейският съюз подписа споразумението с Молдова на 27 юни – в един ден със споразуменията и с Украйна и Грузия.
Молдова ратифицира своето споразумение на 2 юли.
В
допълнителна резолюция,
приета днес с 529 гласа „за“, 96 „против“ и 46 "въздържал се“, депутатите подчертаха, че подписаният договор на 27 юни и ратификацията на споразумението днес „не представляват крайната цел“ в отношенията между ЕС и Молдова.
Търговските и много от политическите клаузи от документа влязоха предварително в сила от 1 септември. Останалите части от споразумението ще бъдат задействани, когато то бъде прието от всички страни от ЕС.
Споразумението покрива
„цялата международно призната територия на Република Молдова“
и Приднестровието, като неразделна част от нея, трябва да бъде включено в крайния резултат от него, подчертаха депутатите.
Те са убедени също, че ЕС трябва да заеме по-активна позиция в процеса на разрешаването на приднестровския конфликт между Кишинев и Тираспол, посочва пресслужбата на ЕП.
„Ратификацията на споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова е ясно
признание за успеха на политическата и икономическа реформа
в страната. Това създава европейски перспективи за страната и е свидетелство за решителността на Молдова да се присъедини към ЕС“, заяви докладчикът на ЕП по споразумението Петрас Аущревичюс. „Време е да поздравим хората в Молдова за това историческо постижение, особено в контекста на предстоящите парламентарни избори на 30 ноември, които ще бъдат решаващи за страната“, добави той.
Европейските депутати подчертаха още необходимостта от прилагане на споразумението в неговата цялост и поискаха да бъде проведена детайлна информационна компания в Молдова, която да обясни предимствата му.
Русия вече разкритикува споразумението
с аргумента, че то е несъвместимо със зоната за свободна търговия, която страната установи с Молдова, отбелязва ДПА. Москва се опасява, че споразумението може да навреди на нейните икономически интереси и предупреди, че може да вземе ответни мерки, като въведе по-високи мита и по-стриктни проверки на внасяните продукти. Русия въведе ограничения върху търговията с молдовско вино.
Днес европейските депутати подчертаха, че ролята, изиграна от Русия в кризата с Украйна, е променила геополитическия ред и е засегнала и отношенията между ЕС и Молдова. Те
призоваха Русия да уважава териториалната цялост на Молдова и нейния европейски избор.
Депутатите осъдиха също продължаващата забрана за внос на молдовски стоки в Русия като средство за дестабилизиране на региона и подкрепиха инициативи за противодействие на руското ембарго, посочва пресслужбата на ЕП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!