Проектът за софийския завод за боклук винаги е бил рисков.
Това каза министърът на околната среда и водите Искра Михайлова на пресконференция, на която тя и нейните заместник-министри направиха отчет за изтеклите шест месеца
В края на месец ноември трябваше да бъде подписан договорът между Софийска община и изпълнителя на проекта, защото имаше решение на ВАС, с което се одобрява изборът на изпълнител, но това не стана, тъй като междувременно е постъпил сигнал в Европейската комисия.
Оттам са предупредили и министерството, и общината, че ще поискат обоснована информация как е проведена поръчката и подходящ ли е изпълнителят. Ние реагирахме и веднага изпратихме информацията, с която разполагаме. Реагирала е и Софийска община, посочи министърът.
Михайлова очаква тази седмица да стане ясно дали ЕК е удовлетворена от отговорите и ако това е така, има шанс договорът да бъде сключен с изпълнителя и проектът да се реализира.
По думите на Михайлова, ако Софийска община е убедена в своята правота при избора на изпълнители, може да подпише договора. В противен случай 200 млн. лв. ще бъдат загубени.
Една от наказателните процедури срещу България по "Околна среда" е затворена. Очаква се това да се случи с още четири, съобщи министър Михайлова. Така наказателните процедури срещу България вече са 13.
Министърът каза за друга процедура, която е в напреднала фаза - за Калиакра и ветрогенераторите. Има решение на Колежа на комисарите за внасяне на съдебен иск срещу България. Михайлова заяви, че се надява действията, предприети от българската страна - обособяване на нова зона, забрана на строителство, да доведат до това ЕК да коригира досието и претенциите към България.
Имаме надежда да няма основание за реално разглеждане на делото в съда, добави Михайлова.
Започва проверка на всички обществени поръчки за периода 2010 - 2013 година, които са на стойност над 50 000 лв.,
съобщи Михайлова. Министърът допълни, че става въпрос за над 300 обществени поръчки, заради които бяха спрени плащанията от Брюксел по ОП "Околна среда".
Дублираме проверката и с това ще покажем на ЕК, че сериозно се съобразяваме с възраженията и сме готови да коригираме там, където има пропуски, заяви министърът.
Тя посочи, че налагането на финансови корекции ще става там, където се констатират пропуски, които са предмет на писмото на ЕК - смесване на критерии, удължаване на срокове, съкращаване на срокове и дискриминационни изисквания към участниците в поръчката.
Амбицията е в края на февруари проверките да приключат, а ЕК може да освободи плащанията по ОП "Околна среда" още през март, ако одобрят предприетите мерки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!