Мз зина от жителите на Източна Европа, особено хората над 35 години, все още свързват 8 март с някогашния официален комунистически празник с повяхнали червени карамфили, на който пияни мъже "честваха" Деня на жената. Но постепенно този ден - символ на еманципацията на жените, печели нова легитимност, показва преглед в мрежата на Euractiv.
Малко история
Първият Международен ден на жената е отбелязан на 28 февруари 1909 г. в САЩ след декларация на Социалистическата партия на Америка. Скоро той става повод за възпоменание на жертвите от пожара във фабриката Triangle Shirtwaist - една от най-големите индустриални злополуки за онова време, в която загиват 146 текстилни работници, повечето жени.
След катастрофалния пожар е създаден Международният съюз на текстилните работнички и възникват редица движения за защита на правата на жените.
В Русия демонстрациите за Международния ден на жената ускоряват драматичните събития, довели до Октомврийската революция през 1917 г. Скоро след това Александра Колонтай, активистка, която става първата жена посланик в света - през 1923 г. е назначена за съветски посланик в Норвегия - убеждава Ленин да обяви 8 март за официален празник в Съветския съюз.
Всички страни от бившия съветски блок празнуваха пищно 8 март. Пропагандата изтъкваше, че само в социалистическите страни жените имат равни права с мъжете.
В Чехия Денят на жената все още има много противници, защото бе използван от бившия комунистически режим като инструмент за пропаганда.
Мнозина още помнят трагикомичните сцени, когато мъжете използваха деня като извинение за шумни пиянски нощи, а жените получаваха бонбони или сапун, защото началниците бяха длъжни да направят подарък на всяка жена, работеща в предприятието.
След рухването на режима през 1989 г., 8 март бе заменен с други празници, като Деня на майката или Свети Валентин. Те обаче не се радват на същата популярност в Чехия, защото много хора ги смятат за изкуствени или комерсиални.
След идването на власт на социалдемократите през 2004 г. парламентът прие закон за официалните празници, включвайки към тях 8 март въпреки протестите на десноцентристкото мнозинство в Сената - горната камара на парламента.
Сега нещата бавно се променят, тъй като младото поколение не помни някогашните времена. Едно е сигурно - че продажбите на цветарските магазини бележат бум в Деня на жената, дори повече, отколкото в Деня на майката или на Свети Валентин, съобщава чешкият клон на Euractiv.
Премиерът рецитира стихове
В Словакия, която бе една държава заедно с Чехия до 1 януари 1993 г., честването на 8 март беше силно полизитирано, тъй като е скоро след Деня на независимостта.
Десноцентристките партии настояват Денят на жената да бъде заменен като официален празник с Ден на майката. Сега и двата дни са смятани за празнични, въпреки че нито един не е "държавен".
Управляващите социалдемократи искат Денят на жената да бъде обявен за официален празник. През изминалите дни в Словакия имаше партийно спонсорирани тържества. Както съобщиха медиите през уикенда, на обиколка из страната премиерът Роберт Фицо рецитирал стихове и разказвал анекдоти за отношенията между жените и мъжете.
На тези прояви присъствали предимно възрастни жени. За мнозина тържествата, организирани от социалдемократите, са част от предизборната кампания за предстоящите парламентарни избори в Словакия през юни.
Заемайки отбранителна позиция, Фицо отхвърля всякаква връзка между Деня на жената и комунистическите времена и подчертава, че с празника се почитат женските движения в Ню Йорк от началото на миналия век. Той напомня, че Денят на жената е бил честван в Чехия преди Втората световна война
Вече не се подаряват чорапогащници
В Полша, където не е официален празник, Денят на жената сега се чества много по-широко, отколкото в миналото. Много хора си спомнят за неугледните червени карамфили, подарявани на жените в тоталитарното време.
Днес се оценява високо, че мъжете подаряват на жените цветя на този ден или просто се държат мило и ги канят на кафе или торта. В училищата и фирмите е обичайно мъжете да подаряват на колежките си дребни подаръци.
Едно е сигурно: вече никой не подарява чорапогащници или кафе - дефицитни стоки при комунизма.
Въпреки че страдаха от може би най-безмилостния комунистически режим при Чаушеску, румънците днес весело празнуват Деня на жената, без да мислят за миналото.
Осми март не е официален празник, но много фирми пускат своите служителки да си отидат в ранния следобед. Това не се смята за сексистко, макар че повечето жени използват тези часове, за да приготвят празнична вечеря.
В България мнозина обичат да празнуват 8 март без особено политически нюанси.
Има няколко празника през първите дни на март - на 1 март всички си подаряват мартеници, символ на пролетта от далечните езически времена. Трети март е национален празник, на който се отбелязва краят на пет века османско господство. Денят на жената е чудесен повод празненствата да продължат, съгласяват се много българи.
Позиции
Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек заяви в специално обръщение за Международния ден на жената, че "на 8 март не само се подаряват цветя".
"Международният ден на жената е за да отдадем заслуженото на онези, които влияят най-силно, макар понякога най-неусетно върху нашия живот. Жените все пак са мнозинство на този свят! На 8 март не само се подаряват цветя. На този ден говорим за равни права и възможности".
Категорично поддържам данъчна система, при която семействата с повече деца да плащат по-малки данъци. Това е необходимо от гледна точка на демографията в Европа. В Европейския парламент тези дебати се водят активно, включително за приемане на закони за равни възможности и премахване на дискриминацията. В този парламент има влиятелна Комисия за правата на жените.
В бързо застаряващата Европа жените трябва да имат равен достъп до наемане на работа и професионална изява във всички сектори на икономиката. За да може всички жени да осъществят професионалните си амбиции и заедно с това да се грижат за семейството, трябва да имаме по-добри възможности за отглеждане на деца. Наред с това трябва да има равно заплащане и еднакво отношение", продължава Бузек.
"Насилието срещу жените все още е тревожно често явление в Европа. В края на миналата година Европейският парламент прие резолюция за прекратяване на насилието срещу жените. Насилието срещу жените е нарушаване на основни човешки права.
Общество, което допуска насилието, е брутално общество, то не е онова общество, в което искаме да живеем. Дългото пътуване започва с малка крачка: нека да направим тази малка крачка днес и да разработим план за действие за обуздаване на насилието срещу жените", каза в заключение Бузек.
Турция отпразнува за първи път Деня на жените на 8 март 1975 г. През десетилетието на ООН, посветено на жените, в страната бе организиран форум под наслов "Турция 1975 - година на жените".
След военния преврат през 1980 г. Денят на жените - 8 март, не бе честван четири години. От 1964 Денят на жените се отбелязва от редица женски организации, съобщава турският клон на Euractiv.
Смесени чувства към Деня на жената в Източна Европа
В бързо застаряваща Европа жените трябва да имат равен достъп до наемане на работа и професионална изява във всички сектори на икономиката, заявява в специално обръщение председателят на Европарламента Бузек
8 март 2010, 14:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!