Ш вейцарците одобриха с минимално мнозинство от 50,3 процента ограничаване на масовата имиграция и предоговаряне на двустранното споразумение за свободно движение между Швейцария и ЕС.
Това сочат съобщените от швейцарската телевизия официални окончателни резултати, предадоха Франс прес и ДПА.
Предложението за ограничаване на масовата имиграция бе направено от дясната популистка партия Демократичен съюз на центъра, която има най-много депутати в парламента. Швейцарскотоправителство, повечето политически партии и работодателите бяха категорично против с аргумента, че това може да навреди на националната икономика и на отношенията с ЕС.
Според резултатите след преброяването на всички бюлетини предложението се приема с мнозинство от гласовете на национално равнище (50,3 процента от гласувалите) и от мнозинството швейцарски кантони - двете необходими условия за утвърждаване на резултат от референдум.
Според Клод Лоншан от института ГфС подкрепата за "слагане край на масовата имиграция" е била между 50,4 и 50,9 процента от гласовете.
Френскоезичните кантони гласуваха против предложението да се въведат квоти за имигранти, а немскоезичните и италианскоезичните кантони подкрепиха този ход, който може да доведе до сериозни последици за отношенията на Швейцария със страните от ЕС.
"Швейцарското правителство ще приложи бързо и последователно текста на референдума",
заяви днес министърката на правосъдието Симонета Сомаруга, цитирана от Франс прес.
Днешният резултат означава, че правителството на Швейцария ще трябва да предоговаря мъчно постигнатото двустранно споразумение с ЕС за свободно придвижване на работници, отбелязва Асошиейтед прес.
Още преди да се състои днешният референдум, ЕС предупреди, че ако Швейцария сложи край на двустранното споразумение за свободно придвижване, всички други двустранни споразумения между Швейцария и ЕС ще бъдат денонсирани, отбелязва Франс прес.
"Швейцарските граждани приеха народната инициатива срещу масовата имиграция и следователно се произнесоха за промяна в имиграционната политика", каза Сомаруга.
Текстът предвижда да се ограничи имиграцията с определяне на тавани и контингенти, продължи тя. Федералният съвет (правителството) ще започне незабавно работа, за да приложи решението на народа, каза Сомаруга.
"Споразумението с ЕС за свободно движение на хора е поставено под въпрос", каза министърът на външните работи Дидие Буркхалтер, който сега е и президент на Конфедерация Швейцария.
Той прикани политическите партии да обсъдят как да бъде приложен текстът, одобрен на днешния референдум.
Реакцията на ЕС
Европейската комисия изрази съжаление от резултата на референдума в Швейцария, предаде Франс прес.
"Европейската комисия съжалява, че инициативата за въвеждане на квоти за имиграцията бе одобрена с това гласуване. Това е в разрез с принципа на свободно движение на хора между Европейския съюз и Швейцария. Европейската комисия ще разгледа последиците от тази инициатива върху цялостните отношения между Европейския съюз и Швейцария", се казва в декларация на комисията, цитирана от АФП.
С това решение могат да бъдат поставени под въпрос и много други договори между Швейцария и ЕС в земеделието, транспорта или научните изследвания, отбелязва АФП.
Резултатът от референдума - добра новина за Найджъл Фараж
Междувременно лидерът на популистката Партия за независимост на Великобритания Найджъл Фараж нарече чудесна новина резултата от референдума в Швейцария за ограничаване на имиграцията, предаде Франс прес.
"Това е чудесна новина за влюбените в свободата и националния суверенитет в Европа. Разумна и силна Швейцария се изправи срещу тормоза и заплахите на неизбраните бюрократи в Брюксел", заяви водачът на еврофобската партия, която е против масовата имиграция.
"Масовата имиграция в Европа е голям проблем и източник на големи тревоги, защото намалява заплатите, оказва натиск над социалните системи и създава у хората чувство, че са чужденци в собствената си страна. Това не е проблем на раса, а на пространство, бройки и квалификация", добави Фараж, чиято партия постигна забележителен успех на местните избори във Великобритания миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!