Д еца, изтръгнати по различни причини от родните си семейства, принудително стерилизирани жени или хора, използвани като опитни зайчета в лабораторни експерименти - хиляди швейцарци поискаха справедливост заради това, че са станали жертва на така наречените принудителни мерки, действали в страната до началото на 80-те години на миналия век, предаде Франс прес.
Една от жертвите е 42-годишната Бернадет Гехтер. Тя е едва на 18 години, когато забременява и под натиска на приемното си семейство е принудена да абортира и да бъде стерилизирана.
Когато е съвсем малка, властите отнемат Бернадет от нейните биологични родители, защото били прекалено бедни и я дават на приемни родители. Днес жената иска да получи възмездие за преживяното страдание.
От средата на 19 век и началото на 80-те години на 20 век стотици хиляди хора, основно деца са станали обект на принудителните мерки, предприети с претекст за оказване на помощ на тези хора.
Мерките са въдворяване в клиники, извеждане от родните семейства и поверяване на приемни родители, вкарване в затвора, без да има извършено нарушение.
Грешката на всички тези хора е, че не са отговаряли на старите социални и морални ценности, казва социологът от университета в Берн Уели Медер.
По силата на тези мерки деца например са пращани във ферми, за да работят на полето или като прислуга, като издевателствата над тях са били неизменна част от живота им. Едно от тези деца е 85-годишният днес Шарл Пробст. Още на 8 години той е пратен от властите на кантона Берн във ферма в Лисах, където израства,
работейки на полето от 4 ч. сутринта до залез слънце, без да ходи на училище и търпейки ежедневни побоища от собственика на фермата.
Около 110 000 души подписаха петиция за започване на процедура по изплащане на обезщетения на жертвите на принудителните мерки. Петицията беше предадена вчера на швейцарското правителство и хората, които са се подписали под нея, искат създаването на специален фонд с капитал от 500 милиона франка /415 милиона евро/ за жертвите. Смята се, че с тези средства ще могат да бъдат обезщетени около 20 000 все още живи жертви на отживялата политика.
Хората, подписали се в петицията, настояват и да се проведе независимо изследване и обществен дебат във връзка с този тъмен епизод от историята на Швейцария.
Миналата година държавата чрез гласа на министърката на правосъдието Симонета Сомаруга поднесе извиненията си на жертвите, но без да предложи инициатива за тяхното повсеместно обезщетение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!